Догори
Дати відгук

«Свято без торта»: Greenpeace виграв позов проти Нідерландів

Цьому рішенню передували вироки, в яких ішлося про неефективність державної політики щодо скорочення викидів азоту.

3 хв на прочитання24 Січня 2025, 21:13
Співробітники Greenpeace перед Палацом правосуддя в Гаазі з плакатом «Немає майбутнього без природи» та зеленими табличками з написом «Захистіть нашу природу». Скріншот відео від Marten van Dijl / Greenpeace Співробітники Greenpeace перед Палацом правосуддя в Гаазі з плакатом «Немає майбутнього без природи» та зеленими табличками з написом «Захистіть нашу природу». Скріншот відео від Marten van Dijl / Greenpeace
Поділитись:

Гаазький суд зобов'язав уряд Нідерландів скоротити забруднення азотом природних територій, що охороняються, після розгляду справи, порушеної Greenpeace. Про це розповідає Euronews.

Екологи звернулися до суду, стверджуючи, що уряд не справляється із критично високим рівнем забруднення оксидом азоту, переважно від сільського господарства та транспорту.

На слуханнях у листопаді минулого року організація назвала цю справу «останнім шансом урятувати найбільш вразливі житла, тому що якщо викиди азоту не знизяться, ми ризикуємо втратити унікальні рослини та тварин».

Забруднення азотом може призвести до деградації ґрунтів і ненавмисного удобрення дерев, лук і стійких видів. Потім вони витісняють більш чутливі рослини та гриби, що призводить до втрати біорізноманіття. Якщо азот потрапляє до океану, то може спричинити появу «мертвих зон» і цвітіння токсичних водоростей.

Азотне забруднення є третім за впливом фактором втрати біорізноманіття, викликаного діяльністю людини, після руйнування довкілля та викиду парникових газів.

Постанова означає, що адміністрація Діка Схофа тепер має забезпечити зниження рівня азоту нижче шкідливих порогових значень принаймні в половині найуразливіших місць проживання в країні до 2030 року, інакше їй доведеться заплатити штраф у розмірі 10 млн євро.

Це не дуже великий штраф для нідерландського уряду, але він змушує його розв'язувати проблему, яка постійно існує у Нідерландах. Це також є перемогою Greenpeace і може означати, що більше неурядових організацій звертатимуться до суду.

Цьому рішенню передували попередні вердикти, в яких наголошувалося на неефективності державної політики щодо скорочення викидів азоту. Починаючи з 2019 року, серія постанов призвела до заморожування дозволів на будівництво, посилення правил використання кормів для тварин тощо.

Суд заявив, що без відчутних нормативних і фінансових заходів, спрямованих на сільське господарство, транспорт і промисловість, уряд ризикує не виконати вимог законодавства ЄС та ще більше нашкодити природі.

Greenpeace звернувся до суду з проханням перевірити дії уряду, спрямовані проти європейських директив з охорони птахів і довкілля. Саме завдяки цим ключовим політикам ЄС у галузі охорони природи була створена загальноєвропейська мережа територій, що охороняються — мережа «Натура 2000». У Нідерландах налічується близько 160 територій, що входять до цієї мережі.

Greenpeace відзначив перемогу, але наголосив на необхідності термінових дій з боку уряду.

«Це рішення — свято для природи, і нарешті з'явилася ясність. Держава відкладала вжиття заходів і залишала в невизначеності все суспільство, а також фермерів і компанії. Минуло стільки часу, що тепер у справу втрутився суддя. Це свято без торта, бо не повинно бути потреби у повторному втручанні судді», — сказав Енді Палмен, директор Greenpeace Нідерландів.

Палмен додав, що систематичне ігнорування проблеми азоту призвело до подальшого погіршення стану природи останніми роками.

«Через те, що ми не зробили вибір, тепер необхідно вжити термінових заходів. Ми очікуємо, що уряд нарешті візьме на себе відповідальність у плані дій і забезпечить справедливий внесок усіх відповідних секторів, включаючи сільське господарство, транспорт, авіацію та промисловість», — сказав він.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Зображення згенеровано ШІ
Британська сім'я відсудила тисячі за несвіжі круасани та «запліснявілий» готель у Франції
4 хв на прочитаннягодина тому
Колаж GreenPost
Різниця в оплаті праці починається змалечку: вже в шість років хлопці цінують себе більше, ніж дівчата
4 хв на прочитанняВчора
Фото з відкритих джерел
Жінка, яка відмовляється від виконання подружнього обов’язку, у Франції не винна у розлученні, вирішив суд
3 хв на прочитанняВчора
Фото з відкритих джерел
Орбан вимагає повернути йому російський газ через Україну — інакше загрожує заблокувати санкції ЄС проти РФ
2 хв на прочитанняВчора
Струсне світовий порядок і звільнить місце для інших: що насправді означає вихід США з ВООЗ
9 хв на прочитанняВчора
У Польщі КПП на кордоні зробили критичною інфраструктурою, щоб більше не блокували
2 хв на прочитанняВчора
Держдеп США перестав розглядати заяви про видачу паспортів із позначкою «X» у графі «стать»
1 хв на прочитанняВчора
Ціни зростають: газові сховища у Євросоюзі заповнені лише на 58 % — це менше, ніж торік
1 хв на прочитанняВчора