Догори
Дати відгук

Страйкуватимуть у Києві не гірники з державних шахт, а з ДТЕК — Герус

Також народний депутат розповів, що заборгованість перед робітниками державних підприємств є лише за один місяць

4 хв на прочитання29 Червня 2020, 21:15
Фото: Reuters Фото: Reuters
Поділитись:

У Києві вже цього тижня можуть розпочатися страйки шахтарів нібито державних шахт, але це не зовсім так. Про це розповів у facebook керівник енергетичного комітету парламенту, нардеп Андрій Герус. Він пояснив, що на більшості державних шахт заробітна плата виплачена за травень або частково за травень 

"Тобто заборгованість на більшості держшахт менше одного місяця. Ситуація не ідеальна, але явно не така, щоб шахтарі ішли на страйки. Для прикладу, рік тому — у червні 2019 року — борги перед шахтарями держшахт складали 2-4 місяці. Сьогодні ситуація набагато краща", - написав нардеп. 

За інформацією Геруса, основна кількість шахтарів буде їхати із шахт ДТЕК, а саме "ДТЕК Добропіллявугілля". 

"У грудні 2010 року компанія ДТЕК уклала договір оренди державних шахт "Добропіллявугілля" строком на 49 років. Це вугілля використовувалося для потреб власної генерації, адже майже 70% теплової генерації належить також компанії ДТЕК. У 2016-2019 рр. це вугілля закладалося у тарифи за ціною Роттердам+, приносячи приватним акціонерам багатомільярдні прибутки. У квітні 2020 року у зв’язку із глобальним погіршенням кон’юнктури ринку, ДТЕК приймає рішення перепинити експорт електричної енергії в Угорщину (там ціни нижчі, аніж в Україні). Також компанія не працює на експортному ринку вугілля. Це зумовлює зменшення потреб у вугіллі. У зв’язку із цим після короткого простою шахти Павлоградвугілля, які у приватній власності ДТЕК, все-таки запускаються у роботу на повну потужність. А ось шахти "Добропіллявугілля", які в оренді у ДТЕК до 2059 р., практично повністю призупинили видобуток", - розповів він. 

Нардеп додав, що у 2018 році ДТЕК вже робила спроби через суди розірвати договори оренди окремих шахт, але апеляційний суд став на сторону держави — договір оренди був заключений на 49 років. 

"Цікаві й вимоги, які вказані на цьому оголошенні: виконувати прогнозний баланс і т.д., що є явно нетиповими вимогами таких страйків і підказують, що ці ідеї формувалися не на шахтах, а у приватних офісах. Але якщо вже говорити про виконання прогнозного балансу, то у прогнозному балансі вказано також експорт е/е. У минулі роки такий експорт складав 5 млрд кВт-год, що еквівалентно 2,5 млн тонн вугілля. 90% цього експорту здійснювала компанія ДТЕК, яка і спалювала донбаське вугілля на Бурштинській ТЕС", - повідомив Герус. 

Він уточнив, що на травень експорт із Бурштинського енергоострова до Угорщини у прогнозному балансі був закладений на рівні 385 млн кВт-год, а по факту склав лише 0,2 млн кВт-год.

"Правда проста — просто набагато вигідніше вимагати зупинки атомних блоків в Україні, щоб тут продавати дорожче, а ніж працювати у реальній конкуренції на європейських ринках, де конкуренція призвела до нижчих цін. Особливо цинізму додає той факт, що якраз ця ж приватна компанія збудувала понад 1100 МВт потужностей сонячних та вітроелектростанцій, які працюють на найвищому у Європі "зеленому" тарифі й тепер забирають роботу у шахтарів шахт ДТЕК", - вважає голова профільного комітету. 

Українська енергетика, вважає Герус, є негативним прикладом участі приватного бізнесу в галузі.

"Вижимати надприбутки у приватні кишені, не інвестувати у технологічність та конкурентоздатність, а потім всі проблеми приватного бізнесу скидати на державу. Використовуючи шантаж, маніпулювання шахтарями, скуповуючи політиків та включаючи пропаганду на своїх телевізійних каналах. На сьогодні є два шляхи розв'язання проблеми: 1) Приватна компанія перестає робити бізнес політичними шантажами, відновлює експорт е/е на конкурентні європейські ринки — це дає додаткову роботу шахтарям; 2) держава зупиняє ще додаткові блоки АЕС, фінансова криза Енергоатому посилюється, зростає ціна е/е та тарифи для кінцевих споживачів", - резюмував парламентар.

Нагадаємо, "Центренерго" сплатило усі борги гірникам шахти "Надія".

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Більше з GreenPost
Фото згенеровано Ші
В Україні триває Національний тиждень безбар’єрності
1 хв на прочитання14 хвилин тому
Фото: гірська ріка Тиса на Закарпатті
Тиса несе потужну паводкову хвилю висотою понад 2,5 метри
1 хв на прочитаннягодина тому
Грошова допомога фермерам: як отримати дотацію на корів у 2025 році. Фото: Крамагросвіт
Аграрії можуть отримати 7 тисяч гривень дотації на кожну корову: стартує прийом заявок
1 хв на прочитання3 години тому
Фото ілюстративне
Українці зможуть враховувати стаж роботи за кордоном для отримання пенсії в Україні
1 хв на прочитання4 години тому
Річка на Одещині опинилася на межі екологічної катастрофи через забруднення
2 хв на прочитання4 години тому
Американський стартап випустив "метафон" – іграшку для боротьби з залежністю від смартфонів
2 хв на прочитання5 годин тому
Катастрофічне падіння популяції комах через спеку та втрату середовища існування - екокатастрофа
5 хв на прочитання6 годин тому
Як весняні заморозки вплинули на медовий сезон в Україні
2 хв на прочитання9 годин тому