Догори
Дати відгук

Старий Новий Рік 2022: традиції, Щедрий вечір, заборони

Не можна брати і давати в борг

2 хв на прочитання13 Січня 2022, 10:46
Поділитись:

Традиція святкування старого Нового року виникла на початку 20 століття зі зміною старого григоріанського календаря на новий - юліанський. Згідно юліанським календарем, 1 січня відзначали на 13 днів раніше.

У православній церкві не прийняли перехід на новий календар і продовжили відзначати Новий рік за старим стилем – 13 січня. На сьогоднішній день Новий рік українці святкують за новим календарем, проте всі інші церковні свята відзначаються згідно з григоріанським.

Традиції

У день старого Нового року – 14 січня - відзначає іменини Василь. У народі на Василя хлопці ходили посівати зерном будинку сусідів, щоб урожай в цьому році порадував, а в будинку був достаток. На Васильєв день в будинок першим повинен зайти чоловік.

У ніч на Василя наступав Щедрий вечір (день Маланки, Васильєв вечір, Товста кутя). На стіл подавалися ситні частування: ковбаси, вареники, холодець, свинина. Починали трапезу з куті, яку задобрювали салом, маслом або молоком.

До вечері вся сім'я збирається за одним столом і обов'язково одягає новий одяг. Трапеза проходить за веселощами і піснями.

Гадання

Дівчата і жінки на Маланку вдавалися до різних ворожінь. Ворожили на судженого і здійснювали обряди на залучення в будинок достатку і благополуччя. Після застілля господині акуратно збирали скатертину, щоб не просипати крихти і, витрушуючи її у вікно, три рази повторювали:"Скільки крихт на скатертины, стільки щастя і багатства в мій будинок".

Що не можна робити в старий Новий рік:

  • брати і давати в борг;
  • посівати дівчатам;
  • сваритися і лаятися;
  • носити старий і темний одяг;
  • виносити сміття;
  • перераховувати монети - так можна провести рік в сльозах.

Нагадаємо, сьогодні - Щедрий вечір 13 січня: на столі має бути щедра кутя (рецепт з коньяком)

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost