- Головна
- Новини
- Енерго
- Викопне паливо
- Стало відомо, хто отримає права на користування українськими надрами
Стало відомо, хто отримає права на користування українськими надрами
Також депутати пропонують змінити умови та процедуру отримання дозволів на користування надрами
Найближчим часом перелік юридичних та фізичних осіб, які можуть користуватися надрами України, змінять і встановлять для них нові правила гри. Днями група народних депутатів подала на розгляд проєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення надрокористування.
Ініціатором законопроєкту став нардеп від “Слуги народу” та голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.
Законопроєкт передбачає, що Державний фонд надр формується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Депутати також внесли зміни у перелік фізичних та юридичних осіб, які можуть бути користувачами надр. Відтепер таке право отримали:
- підприємства
- установи
- організації
- громадяни України
- іноземці (крім громадян держави-агресора)
- особи без громадянства
- іноземні юридичні особи (крім юридичних осіб, які зареєстровані на території держави-агресора, юридичних осіб, кінцевим бенефіціаром яких є громадяни держави-агресора, фізичних та юридичних осіб, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші санкції).
Втратили таке право:
- юридичні особи
- фізичні особи
- об’єднання юридичних осіб, які зареєстровані на території держави-агресора, кінцевим бенефіціаром яких є громадяни держави-агресора
- юридичні особи, фізичні особи, об’єднання юридичних осіб, що не є юридичною особою до яких застосовано спеціальні економічні та інші санкції
Це також стосується юридичних осіб, які зареєстровані на території держави-агресора, кінцевим бенефіціаром яких є громадяни держави-агресора; особи до кінцевих бенефіціарів яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції”.
Власник спеціального дозволу на користування надрами може продавати частково або в повному обсязі, або в інший спосіб відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування надрами, іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних капіталів створюваних за його участю суб’єктів господарювання, а також вносити як вклад у спільну діяльність, використовувати у вигляді застави.
Без проведення аукціону такий дозвіл можуть отримати лише тоді, коли мова йде про:
- геологічного вивчення з подальшим видобуванням корисних копалин та видобуванням підземних вод (не стосується мінеральних вод)
- видобування природних лікувальних ресурсів
- будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу
- експлуатацію підземних споруд, пов’язаної із запобіганням підтопленню навколишнього природного середовища внаслідок закриття шахт.
Користування надрами може бути короткостроковим (до 20 років) і довгостроковим (до 50 років). За звернення користувача надр строк тимчасового користування надрами може бути продовжено на умовах, визначених профільним Кодексом.
Надрокористування має здійснюватися екологічно безпечними способами із вжиттям заходів, спрямованих на запобігання забрудненню надр і зниження шкідливого впливу на навколишнє середовище.
Як ми інформували своїх читачів раніше, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України почало роботу над новою редакцією Кодексу про надра.