Догори
Дати відгук

Спалах холери: що треба знати вже сьогодні (ІНФОГРАФІКА)

Як діагностувати та що робити, якщо можливість отримати медичну допомогу утруднена.

4 хв на прочитання22 Червня 2022, 10:02
Поділитись:

Регіональна директорка з надзвичайних ситуацій ВООЗ Доріт Ніцан заявила, що через зруйновану російською армією систему водопостачання в Маріуполі можливе поширення інфекційних захворювань, зокрема холери.

10 червня мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що в місті вже фіксують спалахи холери. 

«По місту вже ходять холера, дизентерія та інші інфекційні захворювання, але [окупаційна влада] це приховує. Місто закрили на карантин. Звідти нікого не випускають і не впускають», — розповів Бойченко.

Ці новини можуть видаватись чимось із Середньовіччя, але через війни чи природні катастрофи випадки холери не раз фіксували у ХХІ столітті. Платформа доказової інформації про здоров'я під час війни від INSCIENCE розповідає, що важливо знати про це захворювання.

Холеру спричиняє бактерія — холерний вібріон. Зазвичай холерний вібріон можна виявити у водоймах, заражених фекаліями.

Як заявила Доріт Ніцан, є інформація від неурядових організацій, які працюють у Маріуполі, що «на вулицях просто болото, і каналізаційна вода змішується з питною». Проблеми з водопостачанням, антисанітарія, неможливість дотримуватись правил гігієни — це основні передумови виникнення холери.

Які симптоми цього захворювання? Як і у випадку майже з будь-якою іншою хворобою, вони можуть бути як помірними, так і дуже важкими. 1 людина з 10, яка інфікується холерою, матиме важкі прояви.

Насамперед це:

  • дуже сильна діарея;
  • блювання;
  • судоми в ногах.

Нестримна діарея призводить до сильного зневоднення. Якщо терміново не допомогти людині відновити водний баланс, смерть може наступити протягом годин. Зазвичай симптоми виникають від 2 годин до 5 днів після зараження.

Інфографіка: платформа доказової інформації про здоров'я під час війни від INSCIENCE

Що робити, якщо ви підозрюєте у себе або когось із близьких симптоми холери?

Необхідно терміново шукати медичну допомогу. Якщо у вас є оральні розчини типу регідрону чи хумани та хворий в стані пити, необхідно почати пити ці розчини якомога швидше — це може врятувати життя, поки ви чекаєте на медичну допомогу.

Якщо не почати поповнювати втрати рідини негайно, одна людина з чотирьох помирає. Якщо у вас немає спеціальних розчинів, то підійдуть вода, бульйон чи інші рідини. Але не варто давати напої з високим умістом цукру, як, наприклад, кола чи сік. Це може посилити діарею.

Кожні 5 хвилин варто випивати 100 мл розчину чи рідини. Це орієнтовні норми для дорослих та дітей старшого віку. Але якщо є бажання пити більше — можна пити більше. Ви також можете самі зробити оральний розчин: в 1 л бутильованої або кип’яченої води додати 6 рівних, без чубка ч.л. цукру та ½ ч.л. солі.

Грудних дітей, якщо в матері є молоко, необхідно продовжувати годувати молоком.

Як зрозуміти, на якому етапі зневоднення перебуває людина?

Якщо ви бачите, що:

→ людина без свідомості;

→ пульс слабкий;

→ очі запали;

→ людині важко пити;

→ якщо трохи защіпнути шкіру, вона дуже повільно повертається до нормального стану.

Навіть 1-2 з цих симптомів означає, що ситуація критична. На початкових етапах терапії, якщо людина не у важкому стані й може пити, вона може приймати 1 л орального розчину або іншої рідини на годину.

Діти — 20 мл на кілограм маси тіла в годину. Це орієнтовні рекомендації. Лікування холери — це також і антибіотикотерапія, відновлення рідини внутрішньовенно, також ефективним під час лікування холери показав себе цинк.

Але ці заходи має робити виключно лікар.

Як запобігти холері?

✔ Кип’ятіть воду або використовуйте бутильовану.

✔ Очищуйте воду спеціальними таблетками.

✔ Мийте руки милом та чистою водою, в якості якої ви впевнені.

✔ Якщо ваше місто зруйноване, не дозволяйте фекаліям потрапляти у воду.

✔ Організуйте вбиральню якомога далі від резервуарів з водою — мінімум 30 м від води. Фекалії потім треба закопати.

Інфографіка: платформа доказової інформації про здоров'я під час війни від INSCIENCE

Нагадаємо, Голубовська розповіла, чи варто зараз українцям боятися холери.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.