Догори
Дати відгук

Скільки коштують безкоштовні пологи в Україні

Хтось виклав 500 гривень, подекуди витрачали 700 і 1000, і навіть 8000.

6 хв на прочитання29 Вересня 2020, 15:03
Поділитись:

Українкам попри новий закон доводиться платити за народження дитини, проте не всюди. Green Post проаналізував ключові зміни для породіль.

З 1 квітня пологи в Україні безкоштовні. Принаймні у цьому українок переконує Національна служба здоров'я. Це підтверджує й відповідний закон. У документі йдеться про те, що для кожної породіллі держава виділяє 8136 гривень.

До цієї вартості входить уся медична допомога, стабілізація стану дитини після пологів, вакцинація новонародженого, лікарські засоби, харчування й перебування у стаціонарі. Щоправда, якщо бажаєте мати умови підвищеного комфорту в окремій палаті, доведеться сплатити додатково.

Представники НСЗУ впевнені, що такої суми цілком достатньо для нормальних фізіологічних пологів. Загальний бюджет програми для породіль — понад 1,6 млрд грн. Аби скористатися допомогою держави, варто лише звернутися до НСЗУ та дізнатися інформацію щодо цієї послуги у вашому населеному пункті. До речі, пологових будинків із безкоштовними послугами в країні 397. Це медичні заклади, які уклали угоду з Національною службою здоров'я.

Українкам при надії до пологового будинку із собою варто взяти лише речі індивідуального користування для себе та малюка на час перебування в лікарні.

Але, чи справді все так? Минає п’ятий місяць дії нових норм. Green Post дізнався, як виконується закон.

Пологи задарма

Наше опитування показало, що нова норма в Україні діє. Так, деякі породіллі розповідають: платити у пологовому не довелося. Щоправда, позитивним досвідом безкоштовних пологів із нами поділилися здебільшого мешканки Києва.

«Народжувала в серпні. Купувала сумки в пологовий (туди входили мої та дитини речі, особиста гігієна). Лікарі попросили взяти рукавички та паперові пелюшки, це все використали в пологовому залі, а так все безкоштовно», — пише Олена Халимовська.

Безкоштовними послугами скористалися й у рідному місті президента Кривому Розі.

«Я народжувала два місяці тому. Ні за що не платила, скупилася тільки на список — це мийні засоби, сміттєві пакети, серветки тощо. Дуже задоволена залишилася. Ставлення лікарів від того, що безкоштовні пологи, нічим не змінилося. Я вдячна лікарям», — розповідає місцева мешканка Марія.

 

Не довелося платити за народження дитини й деяким мешканкам Вінниччини та Рівненщини. Але це зазвичай виняток із правила. Лише 30 % опитаних нами жінок відчули на собі позитивні зміни. Решта — були змушені відкривати гаманець.

Немає нічого безкоштовного...

Саме таку тезу висловила одна з опитаних жінок. Адже їхньому подружжю про безкоштовні пологи навіть не було відомо. Усе — за старими правилами та за високими розцінками.

Таких породіль у нашому опитуванні — більшість. У кожної своя історія. Перші пологи, або ж друга чи третя дитина. Різні куточки країни. Різні умови. Але усіх — киянок, мешканок Чернігівщини, Закарпаття, Львівщини, Черкащини, міст і сіл, об’єднує одне — значні витрати у пологовому будинку.

Хтось виклав 500 гривень, подекуди витрачали 700 і 1000, і навіть 8000. Платили здебільшого за медичні препарати. Але є й випадки, коли доводилося віддати чималу суму грошей навіть за предмети першої необхідності — туалетний папір, вату, мийні засоби тощо. Але найбільше вражають історії жінок, яким довелося пережити складні пологи.

«Робили кесарів розтин, позапланово! Перебування п’ять днів у пологовому коштувало 15 тис. грн, і це в маленькому містечку. Де немає нормальних умов перебування, все старе, операційна стара. Крім тих 15 тис., просили купити мийні засоби, і здати гроші за місце (ліжко)! Поки не дали грошей, то з голови не злазили», — жаліється Дарина.

Ось іще одна історія з Дніпровщини, де жінка ледь не втратила життя, народивши двійнят. Фактами поділилася знайома породіллі Наталя:

«У колеги дружина народила двійню, пологи коштували понад тисячу доларів, а через два тижні ледве дружину врятували. Чоловік заради її порятунку виклав вдвічі більше ніж за пологи. Гроші беруть, і нічого не гарантують, так ще й халатно ставляться».

«Подяка» для медперсоналу

Окремо відзначимо чисельні скарги жінок на побори в медичних закладах. Власне пологи можуть бути безкоштовними. Проте прохання медичного персоналу про «подяку» підіймає цінник народження дитини до захмарного рівня.

Можновладці, які обіцяли ліквідувати подібні побори у медичних закладах, на поради багаті. Кажуть: якщо у вас вимагають грошової «подяки», негайно звертайтеся до поліції. Щоправда, як це зробити жінці, яка щойно народила, невідомо. Посадовці чомусь не беруть до уваги факт безсилля українок перед такою системою.

Львів’янка Світлана має народжувати найближчим часом і лікарі вже натякнули їй на особливі умови, якщо буде грошова «подяка».

«Скоро народжувати, а вже активно натякають на подяку. Список ліків + добровільний внесок + чи бажаєте домовитись за пологи. А раптом вам потрібен кесарів розтин. Якщо ви не хочете, щоб у вас боліло дуже. Зрозуміло, за гроші. Жах», — пише Світлана.

 

Отже, опитування Green Post показало: нова система, яка тільки почала налагоджуватись, ще дає збій. Причина тому — передусім тотальне недофінансування галузі медицини. Заробітна плата для лікарів досі лишається на низькому рівні.

Вихід із проблемного становища мають знайти посадовці. Експерти закликають їх терміново звернути увагу на медичні проблеми. А почати шукати кошти радять із простого — зменшення мільйонних зарплат і премій топчиновників.

На жаль, нині в Україні не всі жінки знають про свої права під час пологів. Тож наше опитування було спрямоване на інформування українок. З іншого боку, ми продемонстрували органам влади, що їхні закони не всюди діють. Адже на місцях, а особливо — в маленьких містечках і селах, становище лишається скрутним. Цікаво, коли в Україні настане час впровадження позитивних змін не лише на словах?

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення ілюстративне
Землю накрила потужна магнітна буря: шторм триватиме кілька днів
1 хв на прочитання42 хвилини тому
Нова допомога сім'ям з дітьми: Кабмін зареєстрував законопроєкт для підвищення народжуваност
Кабмін ініціював нові виплати для сімей з дітьми
2 хв на прочитання3 години тому
Генпрокурор направив 348 прокурорів з інвалідністю на перевірку до дисциплінарної комісії
Кінець "індульгенціям": Генпрокурор направив 348 прокурорів з інвалідністю на розгляд дисциплінарної комісії
1 хв на прочитання6 годин тому
ФОТО: харчування школярів / nus.org.ua
Уряд перерозподілив бюджет: кошти з санаторіїв підуть на освіту медиків, а 158 млн грн - на шкільні їдальні
1 хв на прочитання7 годин тому
Кабмін провів кадрові призначення у Держслужбі у справах дітей та Держагентстві "ПлейСіті"
1 хв на прочитанняВчора
Біометрія замість штампів: з осені 2025 року зміниться перетин кордону ЄС для українців
2 хв на прочитанняВчора
Новий скандал навколо Каньє Веста: колишня асистентка звинуватила репера у зґвалтуванні та секс-торгівлі
2 хв на прочитання13 Липня 2025
Смертоносна спека: хвиля аномальної температури вбила 2300 європейців за 10 днів
2 хв на прочитання13 Липня 2025
Більше з GreenPost
ДБР викрило військового на закупівлі деревини зі збитками у 25 млн грн
"Золота" деревина для армії: ДБР викрило військового посадовця на схемі зі збитками у 25 млн грн
2 хв на прочитаннягодина тому
Нашестя зайців на Одещині: фермери можуть залишитись без врожаю кавунів
На Одещині нашестя зайців загрожує залишити фермерів без врожаю кавунів
1 хв на прочитання2 години тому
Вирок у справі фіктивної агрофірми: в Одесі засудили директорку
В Одесі за матеріалами БЕБ засудили директорку фіктивної агрофірми
1 хв на прочитання3 години тому
Принципи проти роботи: вченого-еколога звільнили за відмову летіти літаком
Відомого еколога звільнили з престижної роботи, бо він відмовився летіти літаком заради клімату
2 хв на прочитання4 години тому
Заступника керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури звільнили з посади - рішення КДКП
2 хв на прочитання7 годин тому
Гороскоп на 16 липня 2025 року: Від "риб'ячої" інтуїції до "овнячої" дії
5 хв на прочитання8 годин тому
Україна посилює позиції на морі: прийнято угоду про членство в Генкомісії з рибальства у Середземномор'ї
2 хв на прочитання9 годин тому
Спроба крадіжки зерна Держрезерву на 12 млн грн: НАБУ висунуло підозру прокурору
1 хв на прочитання10 годин тому