Догори
Дати відгук

Вагітність та пологи: де отримати допомогу, що безкоштовно, а за що доведеться заплатити

Пологи, гінекологічні операції та кесарів розтин для українок безкоштовні, платити потрібно буде лише за додаткові послуги для підвищення комфорту.

3 хв на прочитання23 Вересня 2020, 13:23
Фото з відкритих джерел Фото з відкритих джерел
Поділитись:

З 1 квітня 2020 року пологи в Україні офіційно стали безкоштовними: тепер за все платить Національна служба здоров'я, а не вагітна. GreenPost розібрався, які послуги входять до безоплатного пакету, де можна тримати якісну допомогу та з якими проблемами можуть зіткнутися майбутні мами. 

Програма “Медична допомога при пологах”

Заклади охорони здоров’я отримуватимуть від НСЗУ оплату за кожні пологи у розмірі 8 136 грн. Загальний бюджет - понад 1,6 млрд грн. У профільному міністерстві кажуть, що така сума була визначена згідно з моніторингом та аналізом розрахунків собівартості пологів, а також пілотні проекти в різних регіонах країни.

Для вагітних українок це означає вільний вибір пологового будинку, незалежно від місця реєстрації та фактичного проживання. А також - жодних благодійних внесків та пакетів з медикаментами.

Втім, навіть практикуючі лікарі говорять про те, що цих грошей може не вистачити у випадку, коли йдеться про ускладнені пологи. У складних випадках може йтися про витрати у 18-20 тис грн. Станом на 2020 рік тарифний пакет, який би покрив витрати на ускладнені пологи, у МОЗ поки не розробили. 

Які послуги можна отримати безоплатно

  1. моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого (у тому числі лабораторно-інструментальні обстеження, консультації лікарів інших спеціальностей у разі потреби);
  2. медичну допомогу при фізіологічних пологах, що надається черговою акушерською бригадою;
  3. медичну допомогу при ускладнених пологах та кесаревому розтині;
  4. зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема епідуральну анестезію;
  5. стабілізацію стану дитини після народження;
  6. вакцинацію новонародженого згідно з Календарем профілактичних щеплень;
  7. лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали, а також ті лікарські засоби, що закуповуються МОЗ в централізованому порядку;
  8. харчування під час перебування у стаціонарі.

Що робити, аби отримати безкоштовні послуги

Пацієнтці потрібно приїхати до обраного акушерського стаціонару, або викликати «швидку», яка її туди доставить. Пологи з черговою акушерською бригадою є для пацієнтки безоплатними.

А за що доведеться платити

За покращений сервіс, такий як палата підвищеного комфорту, покращене харчування, додаткові послуги доведеться заплатити.  Послуги покращеного сервісу потрібно сплатити офіційно через касу медичного закладу.

Також, якщо вагітна хоче народжувати у конкретного лікаря, то лише в такому випадку в закладі може бути встановлена додаткова офіційна оплата. 

За власний кошт майбутня мама також буде змушена придбати медичні препарати, яких немає у Національному переліку основних лікарських засобів.

Якщо у пацієнтки вимагають гроші за послуги, які їй гарантовані безоплатно за програмою медичних гарантій за пакетом «медична допомога при пологах», потрібно повідомляти про це зателефонувавши у контакт-центр НСЗУ номер 16-77.

Куди звертатися українкам при надії 

Щоб знайти пологовий будинок, у якому надаються послуги за договором з НСЗУ, потрібно зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за безкоштовним номером 16-77 або скористатись відкритою інформацією на дешборді НСЗУ.

Всього НСЗУ законтрактувала 397 медзакладів на надання медичної допомоги при пологах, 70 з них – спеціалізовані пологові будинки та перинатальні центри. На сьогодні НСЗУ виплатила цим закладам 962 млн грн. за надання допомоги пацієнткам.

Що потрібно брати з собою у пологовий 

Вагітній жінці потрібно брати з собою лише речі індивідуального користування для себе і малюка на час перебування в лікарні.

Як ми інформували своїх читачів раніше, пройти комплекс обстежень, отримати консультацію вузького спеціаліста та підготуватися до пологів разом із психологом безкоштовно можна буде у комунальних лікарнях

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.