Шум може скоротити життя на роки, пише The New York Times.
Ідеться не лише про шум у навушниках. Хронічний шум, який лунає по сусідству понад багато разів на день упродовж року, не просто дратує. Це здебільшого невизнана загроза здоров’ю, яка збільшує ризик гіпертонії, інсульту та серцевих нападів у всьому світі.
Ви можете вважати, що пристосувались до какофонії звуків, однак ваше тіло реагуватиме інакше.
Мозок передає дані про шум у мигдалину — центр розпізнавання стресу. Мигдалевидне тіло надмірно активується у мозку і починає виробляти шкідливі речовини. Прискорюється серцебиття, зростає тиск, порушується сон.
Причому різкі, але регулярні звуки більш шкідливі, аніж постійні та гучніші. Наприклад, якщо ви мешкаєте поруч із великою автомобільною дорогою, то шум автівок буде монотонним, а якщо поруч із залізницею — поїзди проходитимуть там значно рідше.
Дослідницькі дані свідчать, що ризик серцевих захворювань зростає на 2,9 % через зростання шуму на кожні 10 дБ.
ВООЗ давно рекомендує менше ніж 40 дБ як середньорічний рівень нічного шуму поза спальнями, щоб запобігти негативному впливу на здоров’я.
Існує чимало ініціатив зі зменшення шумового тла. Це не лише шумоізоляція приміщень та установка глушників на авто, а й запровадження тихих годин, маркування для позначення рівня шуму від побутових приладів, агітація переходу населення на пересування велосипедами. Зменшення рівня шуму є економічно вигідним, адже коли стає менше шуму, то люди менше хворіють — і це скорочує видатки на охорону здоровʼя.
Також ми розповідали, що транспортний шум буквально зводить із розуму — дослідження.