Вчені створили систему штучного інтелекту, яка може діагностувати хворобу Паркінсона задовго до появи перших видимих симптомів. Вхідними даними для аналізу системи служать фотографії дна ока пацієнта. Про свою розробку вчені розповіли на щорічній конференції Радіологічного товариства Північної Америки (RSNA).
"Сучасні методи діагностики можуть виявити хворобу Паркінсона тільки по її видимим симптомах. Вони виникають уже після того, як багато нейронів мозку хворого, які виробляють гормон дофамін, загинули, а інші - пошкоджені. Ми показали, що це захворювання можна дуже швидко діагностувати по простому знімку ока ", - прокоментував один з авторів дослідження, з Університету Флориди (США) Максимілліан Діас.
Хвороба Паркінсона розвивається через те, що в мозку руйнується так звана чорна субстанція (або чорна речовина) - складова частина головний мозку, яка синтезує гормон задоволення дофамін і направляє його в рухові центри. Якщо чорна речовина руйнується, у людини порушується координація рухів, вона частіше втрачає рівновагу, а іноді може відчувати біль при русі.
Вчені поки що не до кінця розуміють природу хвороби Паркінсона і не знають, як її можна вилікувати або хоча б зупинити. Існуючі препарати або стимулятори активності дофамінових рецепторів, можуть лише придушувати деякі симптоми хвороби на перших етапах її розвитку. При цьому у них є серйозні побічні ефекти.
Діас і його колеги створили дуже просту і при цьому ефективну систему ранньої діагностики хвороби Паркінсона. З її допомогою можна масово перевіряти найширші верстви населення. Вчені створили її, звернувши увагу, що при хворобі Паркінсона порушуються робота і структура дрібних капілярів сітківки.
До слова, одним із симптомів хвороби Паркінсона є лупа, про це пише Express з посиланням на дані британського товариства з вивчення даного захворювання.
Йдеться про себорейний дерматит. У легкій формі він проявляється у вигляді лупи, у важкій - шкіра голови стає червоною і лускатою.
При цьому назвати причину, з якої дерматит вражає пацієнтів, які страждають від хвороби Паркінсона, вчені поки не можуть.
Керуючись цією ідеєю, вчені перевірили, чи можна вловити подібні зміни за допомогою систем машинного навчання.
Робота показала, що по подібних змінах носіїв хвороби Паркінсона дійсно можна відрізнити від здорових людей. Причому це можна зробити ще до того, як у останніх з'являться перші видимі симптоми, за якими це захворювання діагностують зазвичай.