Догори
Дати відгук

Щоб отримати зарплату в 2022 році, медик має «зжерти» декількох своїх колег по колективу — експерт

У процесі виконання таких рішень центральної влади на місцях з’являється «власне прочитання».

3 хв на прочитання31 Грудня 2021, 10:03
Медики Медики
Поділитись:

Із нового 2022 року із зарплатами медиків держзакладів відбудеться те саме, що зараз із підвищеними стипендіями. Про це говорить очільниця Експертної Ради суспільних досліджень і проектів у сфері національного здоров’я та соціального захисту Інна Березюк.

За її словами, щоб отримати зарплату, у 2022 році медик має «зжерти» декількох своїх колег. Адже за дефіцитного бюджету на охорону здоров’я, «який на 2022 ніхто знову нормально не рахував», слід враховувати, що центральна влада роздає обіцянки, але їх виконання перекладено на місцеві бюджети та/або окремі юридично самостійні бюджетні установи (наприклад, КНП-лікарні).

Експерт пояснює, що потрібно для вирішення задачі підняти зарплату медикам держустанов.

«Треба взяти калькулятор і порахувати: 1) скільки в нас таких людей, 2) скільки вони отримували, 3) скільки потрібно, щоб отримували належно, 4) відняти з пункту 3 пункт 2 та помножити його на пункт 1, 5) додати потім саме цю суму (можна — й навіть краще окремим рядком держсубвенції, щоб відповідати потім «за базар») до нового держбюджету у відповідному секторі й надати її на місця, проконтролювавши виконання. Тоді буде відомо, що ми не «трошки додали на все». Це й буде тоді саме на виконання не з ящика та на папері тої обіцянки, яка була дана. Але для цього потрібні живі, а не віртуальні кошти, що будуть додані, а не перекладені з одної кишені в іншу, як це вправно роблять із наперстками на базарі. Й усе. Задачка вирішена. Обіцянку реально виконано», — говорить Інна Березюк.

Вона попереджає, що, накинувши до «бюджету на все» трішки грошей, влада на всі запитання про обіцяні виплати відповідатиме, що все віддали на місця.

Тим часом на місцях («друга частина цього марлезонського балету») ніхто й не збирається все це належно виконувати, однак і протестувати проти таких рішень центру місцева влада також не буде, «бо зовсім нічого тоді не даватимуть і ще більше щемитимуть», зазначає експерт.

«А так, дякувати, хоча б дозволяють за лояльність робити все, що завгодно. Все ж одно ніхто «місцевого дизайну» вже не проконтролює — тут можемо робити, що хочемо, ми тут — хазяї, тільки «папірцями та правильними картинками» прикриваємо, і якщо щось, то відмовка — «це є рішення центральної влади». Все, коло замкнене», — розповідає Інна Березюк.

Вона пояснює, що саме так у процесі виконання таких рішень центральної влади на місцях з’являється «власне прочитання», й воно «абсолютно законне», бо ніхто й не буде з «місцевого стада» протестувати проти феодалів».

Експерт говорить, що це «власне прочитання» називається оптимізацією.

«Наприклад, «оптимізація кадрового складу» окремого КНП за рахунок скорочення більшої половини штату — це організаційне створення їм просто таких умов, що вони підуть самі без конфлікту й звернення до суду «за власним бажанням». Тоді зарплату в 20 тисяч буде реально виплатити на голову тих, хто залишиться, простим математичним додаванням «три в одну», — пояснює Інна Березюк.

Нагадаємо, нові підвищені стипендії студенти отримають за рахунок інвалідів, малозабезпечених і сиріт — експерт.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.