Серцево-судинні захворювання, діабет, онкозахворювання, зниження імунітету: чим може закінчитися вдала спроба схуднути

3 хв на прочитання09 Вересня 2021, 07:39

Різке схуднення шкодить організму, збільшує ризик захворювань і скорочує життя.

Білоруський лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров'я, розповідає про коливання ваги (ефект йо-йо). Лікар пояснює: загальний ріст ожиріння збільшує і кількість спроб схуднути, більшість із яких неуспішні. Це означає, що 20-35% чоловіків і 20-55% жінок мають клінічно значущі скачки ваги (неодноразові й із амплітудою більше 4-5 кг).

«Модель «схуднути і набрати» багатьма сприймається природною, але дослідження показують: що вища амплітуда коливань ваги і що частіше вони відбуваються, то сильніше це шкодить організму, збільшує ризик захворювань і скорочує життя», — говорить Андрій Біловешкін.

Також лікар нагадує, що люди з коливаннями ваги набагато швидше набирають вагу, ніж ті, хто її не мав.

Він підкреслює, що коливання ваги збільшують ризик інфаркту, інсульту і передчасної смерті від будь-яких причин незалежно від традиційних факторів ризику. Люди, які набирали і скидали вагу у віці від 25 до 35 років, мають підвищений ризик серцево-судинних захворювань порівняно з тими, хто ніколи їх не мав. Коливання ваги збільшують ризик депресії та порушень сну (гірший сон, важче засинання, нижча ефективність сну). Стрибки ваги збільшують ймовірність розвитку діабету.

Андрій Біловешкін говорить, що незначні коливання (один епізод на 4 кг за 20 років), то це ніяк не впливає на активність Т-кілерів. Однак коливання більше 5 разів призводять до ослаблення цитотоксичності Т-кілерів на 30 %. Жінки, чия маса тіла стабільна протягом 5 років, мають на 40 % більше активні Т-лімфоцити, ніж ті, чия маса стабільна тільки 2 роки. А це може впливати на ризик розвитку онкологічних захворювань.

Науковці встановили, що коливання ваги пов'язані з накопиченням CD4 + і CD8 + T клітин у жировій тканині. Навіть у період нормалізації ваги їх зберігається підвищена кількість, вони виділяють прозапальні цитокіни і підтримують інсулінорезистентність. Особливо багато CD8 + клітин пам'яті, які надовго затримуються там. А ось на макрофаги коливання ваги не впливають — адже макрофаги не володіють пам'яттю, говорить Андрій Біловешкін.

Він розповідає про експерименти на мишах, які показали, що імунні клітини пам'яті дійсно переносять «пам'ять» — якщо їх пересадити іншій тварині, вона швидше набирає вагу. Імуносупресивні стероїди прибирають «пам'ять про ожиріння», а тварини з дефектом імунних рецепторів не мають такої пам'яті. При цьому імунна пам'ять незалежна від термогенезу і рівня метаболізму.

«Що це означає? Важливо не робити різких рухів — так, зв'язок між коливаннями ваги і ризиком пов'язана при різкому наборі або скиданні й не спостерігається при плавному. Пам'ятайте, коли ви худнете, то скидаєте і м'язи, а набираєте практично один жир. Якщо плануєте схуднення — не поспішайте, дійте повільно і ретельно готуйтеся і плануйте. Різкі коливання ваги — це шкідливо, безглуздо і небезпечно для здоров'я», — радить Андрій Біловешкін.

Також ми розповідали, як за допомогою світла підтримувати вагу: радить лікар.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: