- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медреформа
- «Руки геть від наших прав!»: медики долучаться до протесту проти дерегуляції трудових відносин
«Руки геть від наших прав!»: медики долучаться до протесту проти дерегуляції трудових відносин
Якщо влада їх не почує, то медики замисляться про зміну такої влади.
7 жовтня, у Всесвітній день дій за гідну працю, в Києві та в інших містах України відбудуться багатотисячні акції проти неоліберальних трудових реформ. ГО «Медичний рух «Будь, як Ніна» повідомляє, що профспілкові й ліві активісти пройдуть на захист трудових прав ходою до Кабінету Міністрів України, і медики долучаться до цієї ходи, додавши власні вимоги.
Напередодні ГО «Медичний рух «Будь, як Ніна» звернулася з відкритим листом до Президента, ВРУ, Кабміну, Прем’єр-міністра та ОП, аби звернути увагу влади на нагальні проблеми охорони здоров’я, а також на законні вимоги та потреби медсестринства.
Зокрема в листі йдеться, що попри задекларовані обіцянки покращення умов та оплати праці медиків їхній рівень залишається стабільно нижчим середньої зарплати по Україні. Особливо це стосується державних закладів вторинної ланки. Низка з них має заборгованість по заробітній платі, яка не ліквідована досі.
Крім того, адміністраціями КНП нівелюються трудові та громадянські права медиків стосовно гарантованих державою виплат, доплат тощо.
Згідно офіційних даних ФССУ Львівської області на 19.03.2021 р. з 2581 випадку захворювання медпрацівників лише 347 (1/8) визнана комісіями пов'язаними з виконанням професійних обов'язків.
«Аналогічних прецедентів щодо медпрацівників не знає світова практика, і ми наголошуємо на абсолютний не правомірності її. Адже лікарня не є «виробництвом», — ідеться в листі.
Також при реформуванні галузі не було враховано інтересів медсестринської складової як окремої гілки медичної спільноти за прикладом європейського модуля. Таким чином тисячі медсестер залишилися без будь-яких гарантій із боку МОЗ, НСЗУ і КНП, адже медсестринський догляд так і не виокремлені у пакет послуг.
Медсестри висувають свої вимоги:
- Дотримання Конституції та чинного законодавства у сфері охорони здоров'я, прав людини на доступну медичну допомогу та припинення ліквідації медичних закладів.
- Адекватне фінансування галузі охорони здоров'я на рівні 6% ВВП країни. Впровадження постанови, що гарантує якісне оснащення робочого місця медичного працівника та забезпеченість усім необхідним для виконання своїх професійних обов'язків та безпеку праці.
- Встановлення розміру оплати лікарям 22-25 тис. грн, медсестрам 18 тис. грн, молодшим медичним працівникам 11 тис. грн.
- Зараження медпрацівників на COVID-19 під час роботи в лікарні у період пандемії визнати професійним захворюванням та скасувати «недолугу процедуру розслідування шляху проникнення вірусу SARS-CoV-2 до організму медпрацівника».
- Публікація видатків і доходів бюджетів медустанов (відкрита бухгалтерія), колективне право вибору керівництво медичних закладів.
- У проект закону про лікарське самоврядування впровадити медсестринство як додаткову гілку професійного самоврядування.
- Повернути дольову пенсію медичним сестрам по стажу 25 років.
Отже, медики вимагатимуть у влади негайно вжити заходів, щоб зупинити руйнування галузі та забезпечити Її стабільну злагоджену роботу у пандемічних умовах.
«Влада скрізь говорить про велике будівництво. А я би сказала, що це велика руйнація медицини. Так, наша влада вміє обіцяти, а не виконувати. І це стосується не тільки медицини. Тому ми всі повинні об'єднуватись: і профспілки, і громадські організації, і просто всі небайдужі громадяни України. Ми повинні заставити владу виконувати свої обіцянки, не порушувати наших прав, прописаних у Конституції. Якщо влада нас усіх нас не почує, тоді, мабуть, нам варто задуматися про зміну такої влади. Досить нас гнобити!» — закликала Ніна Козловська, очільниця ГО «Медичний рух «Будь, як Ніна», у коментарі GreenPost.
Також ми розповідали, що дві херсонські лікарні можуть відключають від газу.