Догори
Дати відгук

Річ у сперматозоїдах: науковці пояснили, чому жінки живуть довше за чоловіків

Блокування виробництва статевих клітин у рибок-кіліфів скорочує розрив у тривалості життя між самцями та самицями.

4 хв на прочитання02 Серпня 2024, 21:46
Зображення згенероване ШІ Зображення згенероване ШІ
Поділитись:

Одвічна загадка того, чому жінки живуть довше за чоловіків, може бути пов'язана з найменшими та найбільшими клітинами організму — сперматозоїдами та яйцеклітинами, які відіграють центральну роль у репродукції людини. Про це розповідає The Guardian.

Науковці з Японії вперше показали на хребетних тваринах, що клітини, які розвиваються в яйцеклітини у самиць і сперматозоїди у самців, зумовлюють статеві відмінності в тривалості життя, і що видалення цих клітин призводить до того, що тварини мають однакову очікувану тривалість життя.

Експерименти були проведені на невеликих бірюзових рибках-кіліфах — прісноводних видах, які досягають статевої зрілості за два тижні й живуть кілька місяців, але дослідники підозрюють, що подібний біологічний механізм може впливати на різницю в тривалості життя у людей та інших видів тварин.

«Процес старіння у риби-вбивці схожий на людський, тому я не думаю, що він обов'язково складніший. Гадаю, що це дослідження стане сходинкою до розуміння контролю над старінням у людини», — каже професор Тору Ісітані, старший автор дослідження з Університету Осаки.

У світі в середньому жінки живуть приблизно на 5 % довше, ніж чоловіки. Ця різниця зумовлена багатьма факторами: молоді чоловіки частіше гинуть у результаті нещасних випадків і самогубств, а жінки часто ведуть здоровіший спосіб життя. Але нерівність спостерігається і в інших видах: самиці мавп, як правило, живуть довше за самців.

Що ж до людей, то розмір розриву в очікуваній тривалості життя сильно варіюється між країнами. Очікувана тривалість життя людей, народжених у Великій Британії між 2020 і 2022 роками, становить 78,6 років для чоловіків і 82,6 років для жінок. У Росії ж чоловіки, як правило, помирають приблизно на 13 років раніше, ніж жінки, частково через більшу схильність до алкоголю і куріння.

За словами Ішітані, наявність сперми чи яйцеклітин є однією з найбільш очевидних відмінностей між чоловіками і жінками, тому є сенс дослідити, чи впливають вони на тривалість життя. У серії експериментів його команда показала, що припинення вироблення статевих клітин, які перетворюються на сперматозоїди чи яйцеклітини, призвело до того, що чоловіки жили довше, а жінки помирали раніше, ніж зазвичай, що, по суті, скоротило розрив у тривалості життя.

«Ми очікували, що видалення статевих клітин подовжить тривалість життя як самців, так і самиць, але воно подовжує лише тривалість життя самців і скорочує тривалість життя самиць. Це було несподівано, але ми зрозуміли, що це відкриття може пролити світло на статеві відмінності в тривалості життя», — сказав Ісітані.

У статті, опублікованій в журналі Science Advances, дослідники описують, як блокування вироблення сперматозоїдів і яйцеклітин мало побічні ефекти для риб. Гормональні зміни у самиць прискорили ріст за рахунок збереження здорових тканин, тоді як зниження рівня естрогену підвищило ризик серцево-судинних захворювань. У самців у печінці вироблялося більше вітаміну D, що потенційно пояснює їхній кращий стан кісток, м'язів і шкіри.

Команда продовжила перевіряти, чи збільшує вітамін D тривалість життя риби-кіліфа, і зафіксувала збільшення на 21 % у самців і на 7 % у самиць. Хоча жодних негативних наслідків не було виявлено, Ішітані зазначає, що важливо вживати «відповідну кількість». У Великій Британії чиновники охорони здоров'я рекомендують щодня вживати 10 мікрограмів або 400 МО вітаміну D в осінньо-зимовий період. Прийом понад 100 мікрограмів, або 4000 МО, щодня може бути шкідливим.

Чи впливає сперма на тривалість життя чоловіків, неясно, але Ісітані каже, що є деякі докази на підтримку цієї ідеї. Дослідження, проведене у 2012 році серед 81 корейського євнуха, показало, що вони жили на 14-19 років довше, ніж некастровані чоловіки зі схожого соціально-економічного середовища. Але записи датуються XVI-XIX ст., і важко виключити інші фактори.

Доктор Девід Кленсі, який досліджує способи продовження здорового життя в Університеті Ланкастера, каже, що в дослідженнях на інших тваринах блокування репродуктивної функції збільшує тривалість життя, особливо у самиць, що свідчить про компроміс між ростом і розмноженням та підтримкою і тривалістю життя.

«Тут видалення клітин-попередників сперматозоїдів або яйцеклітин призвело до скорочення тривалості життя самиць, але у самців вона подовжилася, так само як і ріст, імовірно, через механізм, пов'язаний із підвищеною активністю вітаміну D. Очевидно, що сигналізація цих клітин, яка модулює тривалість життя, відрізняється між статями у цих риб, і, цілком імовірно, в інших тварин також», — сказав він.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Люк Мокрідж. Фото: Deutsche Welle
Німецький телеканал скасував шоу коміка через його жарти про паралімпійців
1 хв на прочитання6 годин тому
Держреєстр нерухомих пам’яток об’єктів культурної спадщини
До Держреєстру нерухомих пам’яток об’єктів культурної спадщини внесено «Поле бою: Битва за Мощун»
2 хв на прочитанняВчора
Досвід Франції зі створення безбар’єрних середовищ
У Мінсоцполітики вивчають французький досвід створення безбар’єрних середовищ
2 хв на прочитанняВчора
Навчання з польової епідеміології за міжнародною програмою
В Україні 187 фахівців пройшли навчання з польової епідеміології за міжнародною програмою
2 хв на прочитанняВчора
На Одещині судитимуть ексчиновника за махінації із закупкою генераторів кисню
1 хв на прочитанняВчора
Скандал у Польщі: зловмисники вимагають викуп за конфіденційну інформацію клієнтів секс-шопів
1 хв на прочитанняВчора
Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день солідарності журналістів
2 хв на прочитанняВчора
Всесвітній день фізіотерапії: чому цей метод лікування досі популярний і кому не варто до нього вдаватися
2 хв на прочитанняВчора