Догори
Дати відгук

REPowerEU: ЄС остаточно відмовляється від російських енергоносіїв

Європейська комісія оголосила про поетапне припинення імпорту російського газу, нафти та ядерного палива.

5 хв на прочитання07 Травня 2025, 13:15
REPowerEU: ЄС оголосив про план відмови від енергії з Росії REPowerEU: ЄС оголосив про план відмови від енергії з Росії
Поділитись:

Європейський Союз твердо налаштований покінчити зі своєю залежністю від російських енергоносіїв, запровадивши заборону на імпорт російського газу та нафти, а також поступово відмовляючись від російської ядерної енергії. Метою цього кроку є забезпечення стабільних енергопостачань та цін для всіх країн-членів ЄС. Сьогодні Європейська комісія представила детальну дорожню карту REPowerEU, яка визначає шлях до повної енергетичної незалежності Євросоюзу від Росії.

Попри значний прогрес, досягнутий завдяки плану REPowerEU та санкціям, введеним після російського вторгнення в Україну, у 2024 році ЄС зафіксував відновлення імпорту російського газу. У зв'язку з цим виникла нагальна потреба в більш скоординованих діях, оскільки надмірна залежність ЄС від російських енергетичних імпортів становить серйозну загрозу безпеці.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила: "Війна в Україні жорстоко викрила ризики шантажу, економічного примусу та цінових шоків. Завдяки REPowerEU ми диверсифікували наші енергопостачання та значно зменшили попередню залежність Європи від російського викопного палива. Тепер настав час Європі повністю розірвати свої енергетичні зв'язки з ненадійним постачальником. І енергія, яка надходить на наш континент, не повинна оплачувати війну агресії проти України. Ми зобов'язані цим нашим громадянам, нашим компаніям та нашим сміливим українським друзям".

Дорожня карта передбачає поетапне вилучення російської нафти, газу та ядерної енергії з ринків ЄС у скоординований та безпечний спосіб, паралельно з розвитком енергетичного переходу. Заплановані заходи розроблені таким чином, щоб зберегти безпеку енергопостачання ЄС та мінімізувати будь-який вплив на ціни та ринки.

Очікується, що починаючи з 2025 року світові постачання зрідженого природного газу (ЗПГ) швидко зростатимуть, тоді як попит на газ зменшиться. Завдяки повному впровадженню рамок енергетичного переходу та Плану дій щодо доступної енергії, ЄС розраховує замінити до 100 мільярдів кубометрів природного газу до 2030 року, що означає зменшення попиту на 40-50 мільярдів кубометрів вже до 2027 року. Водночас очікується, що потужності з виробництва ЗПГ зростуть приблизно на 200 мільярдів кубометрів до 2028 року, що в п'ять разів перевищує поточний імпорт російського газу до ЄС.

Очікується, що наступного місяця Європейська комісія представить відповідні законодавчі пропозиції на основі сьогоднішньої дорожньої карти.

Скоординоване та поетапне припинення постачання російської енергії

Комісія співпрацюватиме з державами-членами для забезпечення поступового та добре скоординованого на рівні всього ЄС припинення імпорту російської енергії. До кінця цього року країни-члени мають підготувати національні плани, в яких буде визначено, як вони сприятимуть поступовій відмові від імпорту російського газу, ядерної енергії та нафти.

Всі заходи будуть супроводжуватися постійними зусиллями, спрямованими на прискорення енергетичного переходу та диверсифікацію енергопостачання, включаючи об'єднання попиту на газ та більш ефективне використання інфраструктури, щоб усунути ризики для безпеки постачання та стабільності ринку.

Щодо газу, майбутні пропозиції передбачатимуть покращення прозорості, моніторингу та відстеження російського газу на ринках ЄС. Важливо, що нові контракти з постачальниками російського газу (трубопровідного та ЗПГ) укладатися не будуть, а існуючі спотові контракти будуть припинені до кінця 2025 року. Цей захід гарантує, що вже до кінця цього року ЄС скоротить залишки постачання російського газу на одну третину. Комісія також запропонує повністю припинити весь імпорт російського газу до кінця 2027 року.

У рамках дорожньої карти Комісія також представить нові заходи, спрямовані на боротьбу з "тіньовим флотом" Росії, який здійснює транспортування нафти. Щодо ядерної енергетики, майбутні пропозиції включатимуть заходи щодо імпорту збагаченого урану з Росії, а також обмеження на нові контракти на постачання урану, збагаченого урану та інших ядерних матеріалів, що походять з Росії, які співпідписуються Агентством з постачання Євроатому (ESA). Також передбачається ініціатива створення Європейської долини радіоізотопів для забезпечення постачання медичних радіоізотопів до ЄС шляхом збільшення власного виробництва.

Довідкова інформація

Дорожня карта ґрунтується на невідкладних заходах ЄС, спрямованих на подолання наслідків незаконного вторгнення Росії в Україну, а саме на плані REPowerEU, представленому в травні 2022 року. Цей план підтвердив рішучість ЄС відмовитися від російських енергоносіїв, одночасно прискоривши впровадження відновлюваних джерел енергії та підвищивши енергоефективність.

Вжиті до цього часу заходи вже призвели до скорочення обсягів імпортованого російського газу зі 150 мільярдів кубометрів у 2021 році до 52 мільярдів кубометрів у 2024 році – частка російського газового імпорту впала з 45% до 19%. Усі види імпорту російського вугілля заборонені санкціями; імпорт нафти скоротився з 27% на початку 2022 року до 3% на сьогоднішній день. У сфері ядерної енергетики держави-члени, які все ще використовують реактори ВВЕР російської розробки, досягли прогресу у заміні російського ядерного палива на паливо від інших виробників.

Поступово відмовляючись від російських енергоносіїв, дорожня карта REPowerEU зменшить ризики для безпеки, з якими стикається Європейський Союз. Вона також сприятиме реалізації економічного плану, викладеного в документах "Компас конкурентоздатності", "Угода про чисту промисловість" та "План дій щодо доступної енергії", які підкреслили, як чистіша та незалежна енергетична система може стимулювати економіку та водночас зробити значний внесок у досягнення амбіцій Європи щодо декарбонізації.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго