Догори
Дати відгук

Пилова буря на Донеччині не вщухає півтора тижні

Потрібне відновлення тваринництва, пасовиськ, лук, жорстка охорона прибережних захисних смуг

3 хв на прочитання28 Квітня 2020, 13:09
Стільки ґрунту намело з поля за перші 3-4 дні пилової бурі. Фото Олексія Бурковського Стільки ґрунту намело з поля за перші 3-4 дні пилової бурі. Фото Олексія Бурковського
Поділитись:

Україна стрімко втрачає родючі ґрунти внаслідок пилових бур. Які у свою чергу сталися через надмірну розораність та помилки у природоохоронній і сільськогосподарській політиці та інших сферах. Про це у своєму блозі пише агроном, експерт Всеукраїнської екологічної ліги Олексій Бурковський.

"Вже півтора тижні у нас на Донеччині не вщухає пилова буря. Скільки за цей час знесло верхнього родючого шару ґрунту, скільки його потрапило в річки та ставки не знає ніхто. Раніше суховії приходили зі сходу та південного сходу, але вони не приносили пилових бур", - розповідає експерт.

Він також повідомляє про посуху та інші погодні особливості.

"Ми звикли, що західні вітри є «добрими», бо вони приносять дощі. В цьому році пилові бурі утворюють північно-західні, західні та південно-західні вітри. Це холодні сухі вітри. Скільки це ще триватиме — невідомо. Всі прогнози про дощі, що висять на Інтернет-ресурсах, не збуваються. Зазвичай їх скасовують за день до обіцяних опадів. А вітер дме й дме, видуваючи ґрунт з величезних голих переораних просторів. Спочатку пил мав темний колір, потім з кожним днем він мав більш коричневий відтінок, а зараз він часто має сіро-попеловий відтінок", - деталізує ситуацію Олексій Бурковський.

Часто можна почути в коментарях, що однією з головних проблем ерозії є знищення лісосмуг.

"Так, лісосмуги важливі, так лісосмуги потрібні, але є одне ключове «але». Якщо переорана більша частина країни, то лісосмуги не виправлять ситуацію, так само як не виправить ситуацію відро води для гасіння палаючого будинку. Людина «посіяла вітер», переоравши величезні простори українського степу та лісостепу, а тепер вона пожинає бурю. Подивіться на фото, а ще краще відео нижче (даю посилання на YouTube, бо в ФБ неможливо в одній публікації завантажити декілька відеоепізодів). Так виглядає чорноземна пустеля. Хоча… Тепер вона й не зовсім чорноземна.

Скорочення площ орних земель і збільшення за їх рахунок площ степів, луків, лісів та боліт це життєва необхідна терапія і тут немає місця для економічного торгу, коли стоїть питання чи бути в Україні життєво придатній екосистемі, чи бути безплідній пустелі. І саме держава має взяти на себе місію вирішення цього питання і не слухати мародерів, для яких земля це лише товар і нічого більше. Не припиню повторювати: земля — це в першу чергу життєвий простір, необхідний для природних екосистем, що формують та підтримують життя для всіх видів на цій планеті, в тому числі і для людини", - зазначає Олексій Бурковський.

"Порятунок від цієї біди - відновлення тваринництва, пасовиськ, лук, жорстка охорона прибережних захисних смуг (ПЗС), відновлення заплав річок та боліт. Мінекоенерго має розробити, а Кабмін - ухвалити відповідну програму, ДЕІ - вже зараз контролювати режим ПЗС. Не видавати дозволів (висновків ОВД - оцінки впливу на довкілля) - на розробку торфовищ. Внести необхідні зміни до законодавства", - сказав GreenPost експерт ЕкоПраво-Київ Олаф Лівзфолл.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
 Pixabay
За вихідні у центрах масової вакцинації щепили від COVID-19 понад 31,3 тисячі громадян
1 хв на прочитання3 години тому
Фото: pravda.if.ua
Всесвітній день донора крові: як підготуватися до кровоздачі та протипоказання (відео)
3 хв на прочитання4 години тому
Медики
Медики збираються страйкувати, якщо їхніх вимог не буде виконано
3 хв на прочитання4 години тому
Коронавірус, інфекційне відділення
За добу в Україні зафіксовано всього 420 випадків захворювання на COVID-19 
1 хв на прочитання5 годин тому
Замість Pfizer київських освітян щеплюють простроченою вакциною від дифтерії та правця — юрист
3 хв на прочитання5 годин тому
«Якби кава справді вбивала, її би не пили»: лікар розповідає, як пити каву з користю для здоров’я
3 хв на прочитання7 годин тому
Психологи назвали захоплення, які допомагають людям стати розумнішими
1 хв на прочитання8 годин тому
Вчені пояснили, хто має більше шансів бути щасливим
1 хв на прочитанняВчора