«Діабет. Допоможемо разом» розповідає, що таке додані цукри та чому при діабеті їх варто обмежити.
Додані або вільні цукри — це цукор, який додають у продукт під час приготування, аби зробити його смачнішим. Найбільше доданого цукру — в соусах, магазинних соках, йогуртах із фруктовими наповнювачами, більшості фітнес-батончиків, випічці та цукерках. У класичному фітнес-батончику в середньому — до 25 г цукру.
«Діабет. Допоможемо разом» радить людям із діабетом обмежити споживання «простих» вуглеводів, до яких також належать додані цукри. Та це не означає, що продукти з доданим цукром не можна вживати взагалі. За рекомендаціями Американської асоціації серця (AHA) дорослим людям, які не мають діабету, добова норма вживання цурку становить 26 г (9 чайних ложок) для чоловіків, 24 г (6 чайних ложок) — для жінок та менше ніж 24 г (6 чайних ложок) — для дітей віком від 2 до 18 років.
«Діабет. Допоможемо разом» наголошує, що для людей із діабетом ця кількість має бути значно меншою, для кожного — індивідуально. Тому важливо запитати у свого лікаря-ендокринолога, який відсоток від загальної добової калорійності їжі має становити доданий цукор. Це дасть вам змогу ефективніше контролювати споживання вуглеводів і простіше досягати значення <7 % глікованого гемоглобіну.
Як контролювати вживання доданого цукру?
Також ми розповідали, як виявити трансжири, щоб урятувати своє серце: радить дієтолог.