«Прихований» цукор: як виявити та знешкодити

2 хв на прочитання04 Грудня 2021, 00:40
Фото ілюстративне

Скільки цукру можна з’їсти без шкоди для здоров’я, особливо при діабеті.

«Діабет. Допоможемо разом» розповідає, що таке додані цукри та чому при діабеті їх варто обмежити.

Додані або вільні цукри — це цукор, який додають у продукт під час приготування, аби зробити його смачнішим. Найбільше доданого цукру — в соусах, магазинних соках, йогуртах із фруктовими наповнювачами, більшості фітнес-батончиків, випічці та цукерках. У класичному фітнес-батончику в середньому — до 25 г цукру.

«Діабет. Допоможемо разом» радить людям із діабетом обмежити споживання «простих» вуглеводів, до яких також належать додані цукри. Та це не означає, що продукти з доданим цукром не можна вживати взагалі. За рекомендаціями Американської асоціації серця (AHA) дорослим людям, які не мають діабету, добова норма вживання цурку становить 26 г (9 чайних ложок) для чоловіків, 24 г (6 чайних ложок) — для жінок та менше ніж 24 г (6 чайних ложок) — для дітей віком від 2 до 18 років.

«Діабет. Допоможемо разом» наголошує, що для людей із діабетом ця кількість має бути значно меншою, для кожного — індивідуально. Тому важливо запитати у свого лікаря-ендокринолога, який відсоток від загальної добової калорійності їжі має становити доданий цукор. Це дасть вам змогу ефективніше контролювати споживання вуглеводів і простіше досягати значення <7 % глікованого гемоглобіну.

Як контролювати вживання доданого цукру?

Також ми розповідали, як виявити трансжири, щоб урятувати своє серце: радить дієтолог.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: