Догори
Дати відгук

Простий ранковий ритуал для підвищення рівня серотоніну та покращення настрою

Зміна світла протягом доби регулює наші циркадні ритми.

3 хв на прочитання04 Травня 2025, 23:10
Простий ранковий ритуал для підвищення рівня серотоніну та покращення настрою Простий ранковий ритуал для підвищення рівня серотоніну та покращення настрою
Поділитись:

Багато експертів у сфері здоров'я наголошують на перевагах впливу природного світла протягом 30-60 хвилин після пробудження. Нікола Елліотт, засновниця Neom Organics, зазначає, що ранок задає тон усьому дню. Вона рекомендує гуляти на сонці щонайменше півгодини до 10 ранку, пояснюючи, що її ранкові телефонні зустрічі відбуваються під час прогулянок.

Доктор Марк Хайман, американський гуру здоров'я, також підтримує ідею ранкового перебування на природному світлі як одного з найпростіших та найдоступніших способів піклування про здоров'я. Він радить проводити на сонці 5-10 хвилин у ясні дні (наприклад, випити каву на терасі), 10-20 хвилин у похмурі дні та 20-30 хвилин у дні зі щільною хмарністю, бажано без сонцезахисних окулярів. При цьому він зауважує, що світло з вікна не матиме такого ефекту.

Доктор Хав'єр Альбарес, експерт із розладів сну, пояснює, що природне світло впливає на рівень серотоніну, який, у свою чергу, регулює сон та настрій. Серотонін – важливий нейромедіатор у мозку, який відповідає за відчуття благополуччя та щастя, а також допомагає зменшити тривожність та напругу. Нормальний рівень серотоніну сприяє кращій концентрації, емоційній стабільності, відчуттю щастя та спокою.

Марк Хайман додає, що ранкове сонячне світло не тільки регулює рівень серотоніну, а й забезпечує правильні піки кортизолу вранці для енергії та його зниження ввечері для розслаблення. За словами доктора Альбареса, ця проста звичка допомагає "тренувати тіло на спокій, ясність думки та концентрацію".

Таким чином, перебування на природному світлі вранці допомагає відрегулювати внутрішній годинник, підтримуючи баланс організму протягом дня та року.

Крім того, інфрачервоне світло, присутнє в денному світлі, може зменшувати запалення, стимулювати вироблення колагену, запобігати нейродегенерації та покращувати роботу мітохондрій, які виробляють енергію в клітинах. Фахівці радять перебувати на денному світлі вранці (бажано до 9 ранку), оскільки воно найбільш інтенсивне в інфрачервоному спектрі та діє як природна терапія.

Експерт з харчування Беатріс Ларреа пояснює, що інфрачервоне та червоне світло становлять понад 70% сонячного випромінювання та відповідають за життєво важливі функції, такі як вироблення мелатоніну, регулювання лептину (важливого для контролю апетиту) та кортизолу. Вона наголошує на важливості відновлення зв'язку з природним світлом для оптимізації метаболізму, уповільнення старіння, покращення сну, підвищення енергії та загального здоров'я.

Беатріс Ларреа також зазначає, що наш організм керується центральним та периферійними годинниками, які запускають усі біохімічні процеси в тілі, опосередковані гормонами. Ці гормони регулюють вагу, сон, енергію, голод, сексуальність, розумову та м'язову діяльність. Центральний годинник отримує сигнали навколишнього середовища, зокрема світло, щоб знати, що робити.

Саме зміна світла протягом доби регулює наші циркадні ритми. Схід сонця викликає вивільнення кортизолу, а захід – мелатоніну. Те саме відбувається і з іншими гормонами.

Тому Беатріс Ларреа рекомендує не тільки використовувати ранкове світло (навіть відкриття вікон на світанку допомагає), але й знаходити інші способи для налагодження здорового зв'язку зі світлом, що регулює наш організм. Прості способи включають щоденні прогулянки на свіжому повітрі, вечері до 20:00, фізичну активність на вулиці вдень та навіть перекуси на відкритому повітрі. Також варто мінімізувати використання пристроїв, що випромінюють синє світло, особливо ввечері. Усі ці заходи не тільки регулюють рівень серотоніну, а й сприяють виробленню мелатоніну для кращого сну вночі. Вона підсумовує, що ключ – у більш яскравих днях та темніших ночах, використовуючи здоровий глузд, адже основна циркадна вісь регулюється взаємодією кортизолу та мелатоніну, яка залежить від правильного впливу навколишнього світла.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.