- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медреформа
- Пропускна спроможність системи реабілітації в Україні зросла вчетверо
Пропускна спроможність системи реабілітації в Україні зросла вчетверо
Віктор Ляшко акцентував увагу на успіхах в напрямі розбудови ефективної та сучасної системи реабілітації
Пропускна спроможність системи реабілітації в Україні збільшилася більш ніж у чотири рази. Про це повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко під час виступу на тему «Розвиток реабілітації в Україні: виклики та можливості в умовах війни». Захід пройшов у межах Amputee Rehab Summit — платформи для обміну досвідом фахівців у сфері реабілітації та протезування. Саміт організовано благодійним фондом Protez Foundation, який за два роки допоміг понад 350 військовим та 10 дітям отримати протези. Про це йдеться у пресрелізі МОЗ.
“Коли ми говоримо про реабілітацію, то усвідомлюємо, що в першу чергу йдеться про створення умов для якнайшвидшого відновлення людини та її повернення до активного життя. Для цього ми відходимо від недієвих методів, цифровізуємо систему, підвищуємо кваліфікацію фахівців та розбудовуємо мережу сучасних безбар’єрних реабілітаційних відділень на базі медзакладів спроможної мережі. Реабілітація — це про якість життя людини. Попит на реабілітаційні послуги величезний. Лише цього року вже майже 366 тисяч пацієнтів отримали безоплатну реабілітаційну допомогу. НСЗУ виплатила за це медзакладам понад 4 млрд грн. Кількість реабілітаційних сеансів для пацієнтів, яку наразі щодоби може забезпечити діюча мережа медзакладів, більш ніж вчетверо перевищує показник 2022 року. Це є свідченням прогресу, якого нам вдалося досягти в умовах війни.”, зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Міністерство охорони здоров’я розвиває мережу сучасних безбар’єрних реабілітаційних відділень на базі медзакладів спроможної мережі, що забезпечує можливість надання повноцінної реабілітаційної допомоги пацієнтам з першого дня звернення з травмою чи захворюванням.
Міністр Віктор Ляшко акцентував увагу на успіхах в напрямі розбудови ефективної та сучасної системи реабілітації:
- Завдяки збільшенню фінансування з початку повномасштабної війни щоденна кількість реабілітаційних сеансів зросла з 3 до 12 тисяч, а загальна кількість законтрактованих закладів збільшилася до 508.
- Щоб стимулювати зміни в галузі та залучити якомога більше висококваліфікованих фахівців до мультидисциплінарних реабілітаційних команд, вартість послуг було суттєво збільшено.
- Концепція розвитку реабілітації, яка нині втілюється, передбачає її доступність максимально близько до місця проживання (тобто в громаді). Для цього в кластерних та надкластерних медзакладах по всій країні створюються сучасні безбарʼєрні реабілітаційні відділення. Наразі 70% кластерних та багатопрофільних надкластерних медзакладів вже законтрактовані з НСЗУ та надають безоплатну для пацієнта реабілітаційну допомогу.
- Розвиваємо міжнародну співпрацю та запускаємо програми обміну досвідом. Для цього створили сім центрів досконалості — осередки передового досвіду, де найкращі на сьогодні мультидисциплінарні команди навчають колег з інших медзакладів, аби масштабувати найкращі досягнення. Вже понад 700 українських спеціалістів з 35 медичних закладів пройшли стажування у закордонних клініках.
- Запроваджено пілотний проєкт з дуальної освіти, який передбачає можливість студентам працювати в реабілітаційних відділеннях у якості асистентів ще під час навчання.
- Розвиваємо кадровий потенціал. У 2024 р. система налічує майже 11 тисяч фахівців з ребілітації. Це майже в 7 разів більше, ніж у 2022 році.
- Завдяки підтримці держави та донорів вже закуплено обладнання для 194 медичних закладів на загальну суму понад 160 мільйонів гривень.
- Завдяки інтеграції реабілітаційних послуг в електронну систему охорони здоровʼя (ЕСОЗ) значно спрощено документообіг, а також підвищена ефективність моніторингу пацієнтів. Триває підключення відомчих закладів до ЕСОЗ, наразі вже 90% працює в системі.
Міністр Віктор Ляшко також зазначив, що важливе завдання на 2025 рік, поставлене Президентом України в межах внутрішнього плану стійкості: амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів у кожній громаді, де є лікувальний заклад. МОЗ активно працює над підготовкою до імплементації цієї ініціативи. Наразі проводиться мапування закладів охорони здоровʼя, які вже надають послуги амбулаторної реабілітації за контрактами з НСЗУ та які ще ні, щоб чітко визначити громади, з якими потрібно буде додатково попрацювати у 2025 році.
Міністр розповів, що у 2025 році буде продовжена робота над усіма започаткованими ініціативами в сфері реабілітації. Йдеться про подальший розвиток нормативної бази, реабілітаційних команд, мережі медзакладів. Серед іншого, міністерство й надалі працюватиме над розбудовою центрів досконалості для навчання мультидисциплінарних команд з інших закладів та впровадженням монопослуги, щоб кожен пацієнт за потреби мав можливість отримати необхідну допомогу від одного фахівця з реабілітації, формування мережі протезних майстерень в лікарнях.
Як відомо, Міністерство охорони здоров’я продовжить розвивати співпрацю з БФ «Protez Foudation». Сьогодні підписали меморандум про взаєморозуміння та співпрацю. Його метою є консолідація зусиль щодо впровадження сучасних стандартів у галузі, що стосуються виготовлення, встановлення, гарантійного та післягарантійного обслуговування протезів для громадян України, що постраждали внаслідок повномасштабної війни.
Більше новин читайте на GreenPost.