- Головна
- Новини
- Агро
- С/Г продукція
- Прогнози світового ринку пшениці: майбутні врожаї в Україні під питанням
Прогнози світового ринку пшениці: майбутні врожаї в Україні під питанням
Під час посівної кампанії спостерігалася надзвичайна посуха ґрунту.

Останнім часом на світовому ринку пшениці відбулися помітні зміни, хоча це могло залишитися непоміченим для широкої публіки. Очікується, що обсяги пшениці, доступної для експорту в світі у 2024-25 роках, більше не впадуть до багаторічних мінімумів, що, з огляду на попередні тенденції, було досить передбачувано.
Проте це полегшення може бути тимчасовим. Невисокі прогнози щодо майбутніх урожаїв пшениці в Україні та Росії, на які припадає близько 30% світового експорту, означають, що історія про скорочення поставок може знову стати актуальною у 2025-26 роках, і цього разу, можливо, по-справжньому, повідомляє Reuters.
Ще два місяці тому прогнози Міністерства сільського господарства США вказували на те, що співвідношення світових запасів пшениці до її використання (stocks-to-use - SU) серед основних країн-експортерів у 2024-25 роках досягне 17-річного мінімуму в 14,56%.
Однак оновлені дані за цей місяць підвищили цей показник до 15,89%, що є другим найвищим рівнем за останні шість років. Це значною мірою пов'язано зі скороченням прогнозів імпорту пшениці Китаєм протягом останніх трьох місяців.
Наприкінці минулого десятиліття середнє значення світового SU пшениці серед основних експортерів перевищувало 18%, тому цільовий показник на 2024-25 роки все ще нижчий за довгострокове середнє значення.
Варто зазначити, що протягом останніх трьох років Міністерство сільського господарства США щороку прогнозувало зниження світового SU пшениці до більш ніж десятирічних мінімумів, але фактичні показники зростали в міру розвитку маркетингових років.
Станом на зараз, показник SU 2020-21 років у 14,74% залишається найнижчим з 2007-08 років, тому саме цей рівень слід мати на увазі, оцінюючи перспективи на 2025-26 роки.
Аташе Міністерства сільського господарства США в Києві минулого тижня оцінив урожай пшениці в Україні у 2025-26 роках у 17,9 мільйона метричних тонн, що є 13-річним мінімумом і на 23% нижче показника попереднього року. Під час посівної кампанії спостерігалася надзвичайна посуха ґрунту, а низька рентабельність призвела до скорочення посівних площ.
Сприятлива погода в майбутньому може покращити стан посівів в обох країнах та зменшити занепокоєння, але попередні дані заслуговують на увагу, особливо з огляду на те, що аташе очікує експорт пшениці з України у 2025-26 роках на рівні менш ніж половини рекордного обсягу.
Торгівля в Чорноморському регіоні перебуває під загрозою з моменту російського вторгнення в Україну у 2022 році, що головним чином ускладнює український експорт та зрештою виробництво.
Російський експорт продовольства та добрив безпосередньо не підпадає під західні санкції, але Москва заявляє, що для її співпраці в угоді про безпеку на морі необхідно зняти обмеження з російських компаній, причетних до цих поставок.
Проте дані не підтверджують значних перешкод для поставок пшениці, про які заявляє Кремль. Рекордні врожаї дозволили російським експортерам пшениці досягти найвищих в історії обсягів у маркетингових 2022-23 та 2023-24 роках.
Крім того, частка експортованого врожаю також була рекордно високою в ці роки, що ще більше ускладнює аргументацію Москви.
Менший врожай у Росії минулого року призведе до зниження експорту пшениці у 2024-25 роках до трирічного мінімуму, але відсоток експортованого врожаю залишиться високим, оскільки російське зерно пропонувалося за значно нижчими цінами, ніж у конкурентів.
Не зважаючи на обнадійливі переговори про потенційне припинення вогню між Росією та Україною, будь-яке врегулювання конфлікту на даний момент мало вплине на сценарії виробництва пшениці у 2025-26 роках, оскільки більша частина цього врожаю вже посіяна.
Посіви пшениці в США у 2025-26 роках скоротяться на 1,6% порівняно з попереднім роком, включаючи 55-річний мінімум посівних площ під високопротеїновою ярою пшеницею. Станом на неділю стан озимої пшениці в США був дещо гіршим, ніж рік тому.
Урожай пшениці в Аргентині у 2025-26 роках може стати рекордним, якщо тимчасове зниження експортного мита буде продовжено після червня, що зробить посів зерна більш привабливим для фермерів.
Фермери в Канаді планують збільшити посівні площі під пшеницю у 2025-26 роках, тоді як посуха в деяких частинах Австралії може призвести до скорочення її майбутнього врожаю на 16% порівняно з минулим роком. В Європейському Союзі прогнозується зростання врожайності м'якої пшениці на 8% порівняно з минулим роком.
Разом Аргентина, Австралія, Канада, Європейський Союз та Сполучені Штати забезпечують близько 54% світового експорту пшениці, тому їхні показники також заслуговуватимуть на увагу 12 травня, коли Міністерство сільського господарства США оприлюднить свої первинні прогнози на 2025-26 роки.
Більше новин читайте на GreenPost.







