Мабуть, багато хто чув, що з віком із кісток вимивається кальцій, тож вони стають крихкими і легко ламаються. За логікою, цю проблему має вирішувати прийом кальцію з додаванням вітаміну Д для посилення дієвості. Саме про це розповіла у дописі у Фейсбуці відома українська лікарка, професорка Катерина Амосова.
Вона прорпонує подивитися на вікові проблеми з кальцієм з іншого боку.
Паралельно з вимиванням кальцію із кісток відбувається його відкладання в стінках артерій, причому не тільки в атеросклеротичних бляшках, але і в м‘язевій оболонці ("артеріосклероз").Лікарка зазначає, що до цього треба додати накопичення кальцію в клапанах серця, перш за все, аортальному, що викликає його звуження (стеноз) і погіршує роботу серця.
Такий так званий дегенеративний (віковий) стеноз аортального клапана є вельми розповсюдженим і часто потребує кардіохірургічного лікування, говорить Амосова.
"Отож виникає питання: чи може прийом кальцію прискорити прогресування аортальної вади і зашкодити здоров‘ю? Для відповіді на нього нещодавно було проведене проспективне когортне дослідження пацієнтів похилого віку з легким і помірним аортальним стенозом за данними ЕхоКГ, частина з яких приймала кальцій+-вітамін Д. Як виявилось, споживання цих БАДів було пов‘язане з значним збільшенням потреби в протезуванні аортального клапану внаслідок прогресування вади, а також частоти "серцевої" смерті і смерті від всіх причин", - зазначає Катерина Амосова.
Такий шкідливий ефект прийому кальцію за наявності демінералізаціі кісток при остеопорозі пояснюють його здатністю активізувати трансформацію інтерстіціальних клітин аортального клапану в остеобласти.
"Чи можно на підставі результатів цього дослідження вважати питання про потенційну шкідливість БАДів з кальцієм в похилому віці закритим? Ні, варто почекати результатів що декількох досліджень. Тим не менш, вже зараз цілком очевидною є неприйнятність масового (само)призначення кальція, в тому числі разом з вітаміном Д, всім, "кому за…", та/або при діагнозі "остеопороз", виходячи з мантри "БАД не може зашкодити", - резюмує вчена.
До слова, для нирок і від токсинів: простий, але корисний чай.