Догори
Дати відгук

Професійний манікюр може викликати рак — застерігають науковці

У результаті в тексті генетичної інструкції з’являються «друкарські помилки», і всі процеси в клітині йдуть зі збоями.

3 хв на прочитання22 Січня 2023, 14:48
Поділитись:

Це стосується ультрафіолетового світла, яке дають як старі УФ-лампи, так і сучасні LED.

Нещодавно журнал Nature Communications опублікував статтю про потенційну небезпеку ультрафіолетових сушарок для лаку нігтів. Про це розповідає відомий генетик, дослідник старіння Олександр Коляда.

Ідеться про те, що сушарки, які допомагають полімеризуватися лаку на нігтях, випромінюють ультрафіолет А — той самий, який робить шкідливими солярії та взагалі тривале перебування на сонці.

«Як ультрафіолет від сонця, так і від девайсів, він якщо потрапляє в клітини, то надлишок своєї енергії пускає на молекули, роблячи їх хімічно активними. Це як запустити у квартиру веселого гостя, який одразу піднімає всім настрій. Декого дратує, декого занадто веселить. Перезбуджені молекули в клітинах починають шукати з ким провзаємодіяти, і часто дотягуються до найсвятішого. До ДНК.

У ДНК, як ми пам'ятаємо, вся інформація записана молекулами 4 типів: C, G, A і T. Так ось збуджені від ультрафіолету молекули призводять до заміни C і G, які стають A і T. У результаті в тексті генетичної інструкції відбуваються друкарські помилки, і всі процеси в клітині йдуть зі збоями. Логістика вирушає не туди. Бухгалтерія не сходиться, ремонти у клітині вчасно не робляться.

Весь цей безлад може призвести до раку», — пояснює генетик.

Він розповідає, що в цьому дослідженні науковці перевірили, як сушарки впливають на клітини, та зрозуміли, що всі ці мутації в клітинах «дуже мають місце». Також життєздатність клітин знижувалася зі збільшенням дози випромінювання. У клітинних ліній опромінення протягом 20 хвилин призводило до загибелі 20-30 % клітин, а триразове двадцятихвилинне опромінення — 65-70 % клітин. Це стосується ультрафіолетового світла, яке дають як старі УФ-лампи, так і сучасні LED. Адже вони випромінюють світло в одному й тому самому УФ А діапазоні.

Олександр Коляда наголошує, що йдеться про результати на «голих клітинах», тобто без захисного рогового шару шкіри, який нас з вами захищає від цих опромінень. Та й мутації не завжди ведуть до раку, вони є необхідною, але не достатньою частиною для розвитку пухлини.

Чи треба надіти ці сушарки своїй манікюрниці на голову вже завтра? – Не варто. Треба ще багато досліджень, перш ніж однозначно стане зрозуміло, наскільки довго треба опромінювати пальці, щоб отримати рак, і як часто таке трапляється. Але поки що ця стаття просто звертає нашу увагу на те, що нічого корисного в такому сушінні лаку немає, і ним краще не зловживати.

Тимчасом названо продукти, які врятують від облисіння.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
«За один день спалили більше, ніж випустили за місяць»: експерт розповів, на скільки треба поділити обіцяні Путіним 1600 танків
3 хв на прочитання3 години тому
Хрумкий грильяж із кунжуту — швидкий десерт без випікання
1 хв на прочитання4 години тому
Крим. Image by chief39 from Pixabay
В окупованому Криму до курортного сезону хочуть відкрити залізничне сполучення з Білоруссю
2 хв на прочитанняВчора
Новий і дуже легкий салат весни 2023: рецепт, який підкорив багатьох зірок
1 хв на прочитанняВчора
Користь санкцій: у Росії курсанти авіаційного інституту не могли довчитися через відсутність деталей для авіатехніки
1 хв на прочитанняВчора
П'ять порад для безпечної гри в онлайн-казино
3 хв на прочитанняВчора
Шлях через п'ять країн і п'ять в'язниць, аби повернутися в Україну: що розповіли вивезені росіянами херсонські ув'язнені
4 хв на прочитанняВчора
Гороскоп на тиждень 3-9 квітня 2023: Скорпіонам — гроші, Левам — привабливі пропозиції в роботі
3 хв на прочитанняВчора