Останні дослідження показують, що жування під при стресі знижує активність стресової осі, діючи через кортизолові рецептори в гіпокампі, а крім цього, жування знижує когнітивний дефіцит, викликаний стресовим пошкодженням гіпокампу. Про це розповів білоруський лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров'я.
Вплив жування не обмежується тільки гіпокампом, розповідає лікар. Жування збільшує рівень fos-імунореактивності в правій префронтальній корі і знижує в центральному ядрі правої мигдалини, що допомагає нам краще розуміти й опиратися стресу.
Жування також позитивно впливає на мозковий кровотік та функцію мозочка, пов'язану з контролем ритмічної рухової активності. Жування знижує рівень виділення норадреналіну в мигдалині, рівні АКТГ і кортизолу.
«Любителям смузі і пюрешок буде цікаво дізнатися, що так звана м'яка подрібнена їжа (soft diet) призводить до зниження робочої пам'яті, зниження нейрогенезу в гіпокампі, збільшує ризик нейродегенеративних розладів», — говорить Андрій Біловешкін.
Лікар розповідає, що у тварин видалення зубів швидко призводить до появи порушень пам'яті та проблем в навчанні.
«Цікаво, що відновлення зубного ряду відновлює когнітивний дефіцит навіть у старих тварин, саме тому в будь-якому віці зуби (навіть штучні) важливі для мозку. Жування є стресовою копінг-стратегією, і його захисна роль показана не тільки для мишей, а й для приматів і для людини. При надлишку стресу часто спостерігається бруксизм — скрегіт зубами уві сні, який збільшує ризик карієсу і інших проблем», — розповідає лікар.
Андрій Біловешкін робить висновок, що їсти потрібно їжу, а не себе і оточуючих.
«Ретельне жування дійсно допомагає знизити рівень стресу, і це дуже ефективна стратегія. Збереження здорових зубів важливе зокрема для вашого мозку. Надлишок м'якої подрібненої їжі знижує вашу стресостійкість і здоров'я зубів. Подібні дослідження проводилися не тільки на мишах, а й на приматах, тому цілком переносяться на людину. Що інтенсивніше жування, то сильніше знижується рівень кортизолу та адреналіну, причому помітно. Так, швидке жування знижує рівень кортизолу на 26 % за 20 хвилин. Що жувати? Оптимально — це тверда їжа (а-ля морква, а не козинаки), всі результати переносяться і на жуйку», — підсумовує лікар.
Також ми писали про небезпеку нерегулярного харчування.