Послід пінгвінів допомагає утворювати хмари в Антарктиці, сприяючи охолодженню
Дослідження виявило глибокий зв'язок між екосистемою пінгвінів та атмосферними процесами, що впливають на клімат.

Вчені виявили несподіваний зв'язок між життєдіяльністю пінгвінів в Антарктиці та формуванням хмар, які відіграють важливу роль у регулюванні клімату. Згідно з новим дослідженням, пари аміаку, що піднімаються з купи посліду в густонаселених колоніях пінгвінів, сприяють утворенню хмар, які мають охолоджувальний ефект, відбиваючи сонячне світло від поверхні.
"Це демонструє глибокий зв'язок між екосистемою та атмосферними процесами", - зазначає Метью Боєр з Університету Гельсінкі у Фінляндії.
Зв'язок полягає в тому, як аміак впливає на кількість частинок в атмосфері. Для утворення хмари водяна пара повинна конденсуватися навколо достатньо великої частинки. Однак у холодному та чистому повітрі Антарктики таких частинок небагато.
За відсутності значної кількості пилу, рослинності чи забруднення повітря, більшість частинок, доступних для потенційної хмари, є кластерами молекул сірчаної кислоти, що утворюються внаслідок природних викидів фітопланктону у водах навколо континенту. Раніше було відомо, що високі концентрації аміаку в тисячу разів прискорюють утворення цих кластерів. Але звідки береться аміак в Антарктиці? Багатим джерелом є послід пінгвінів.
Щоб перевірити це, Боєр та його колеги виміряли концентрації аміаку, сірчаної кислоти та більших частинок у повітрі за кілька кілометрів за вітром від колонії пінгвінів Аделі (Pygoscelis adeliae) чисельністю 60 000 особин на Антарктичному півострові. "Вони жахливо пахнуть, - каже Боєр. - Це брудні птахи".
Коли вітер дув з боку колонії, дослідники виявили, що концентрації аміаку значно перевищували рівні, виявлені в повітрі, що надходило з інших напрямків. Це підвищення рівня аміаку також стимулювало утворення частинок сірчаної кислоти, достатньо великих для того, щоб навколо них конденсувалася вода і, ймовірно, утворювалися хмари. Цей ефект зберігався протягом кількох тижнів після того, як пінгвіни покинули колонію.
Більша кількість хмар, особливо над океаном, матиме охолоджувальний ефект, відбиваючи сонячне світло від поверхні Землі. Боєр каже, що це також означає, що скорочення популяції пінгвінів – наприклад, через втрату морського льоду, спричинену зміною клімату – може мати протилежний ефект і призвести до потепління в Антарктиці через зменшення хмарності. Однак поточні вимірювання недостатні для оцінки масштабу цього впливу.
Інші дослідження свідчать, що вплив може бути значним. Наприклад, Джеффрі Пірс з Університету штату Колорадо та його колеги виявили, що аміак з екскрементів тупиків в Арктиці подібно стимулював утворення хмар влітку. Вони підрахували, що це призводило до охолоджувального ефекту, який компенсував до третини потепління, спричиненого вуглекислим газом у повітрі в цьому регіоні.
"Я впевнений, що це має певний вплив", - каже Пірс.
Більше новин читайте на GreenPost.







