У переважній більшості ті лікарі, яких випустила наша медична школа, за півроку не спромоглися підняти літературу й не лікують контузії від слова «зовсім». Та і люди не знають, що це, не розуміють наслідків і не усвідомлюють, що нас ще чекає попереду. Про це розповідає біофізик Ірина Олійник.
Вона пояснює, що контузія — це не класичний струс мозку при ударі. Порівняно з контузією струс мозку — дитячий садок, хоча наші лікарі здебільшого при контузії лікують саме його.
Також при контузії «ноги-руки цілі, але радіти рано», і «за тиждень не прокапаєтеся».
Парадокси контузії:
Біофізик розповідає, що акубаротравма (контузія) — це травма, якої завдає ударна хвиля. Це молекулярний струс мозку — струс на рівні молекул і клітин.
У мозку відбуваються мінімум 4 фізичні процеси.
Які ж наслідки для мозку має контузія?
1) Руйнування мережі. Хвиля, яка проходить мозком, рве аксони — білі «канати», які поєднують долі та півкулі, такі собі електричні кабелі мозку.
«Уявіть електростанцію, яка виробляє електроенергію, а її нема де відвести? Що станеться з електромережею, як що десь відбувся розрив чи коротке замикання? От те саме відбувається з людиною — її мозок коротить! Головний біль, напади паніки, агресії, втрата координації (вестибулярний апарат у вусі розташований), галюцинації, дежавю, втрата реальності — і це не повний перелік», — говорить Ірина Олійник.
2) Порушення кровообігу («такий собі інсульт на увесь мозок, площа куди більша, а явного вираження нема, бо страждають найдрібніші капіляри»).
3) Порушення ліквородинаміки. В мозку рухається не лише кров, а ще й спинномозкова рідина (ліквор). Він циркулює в порожнинах шлуночків мозку, у прошарку між мозком і черепом. І от він пульсує! Це внутрішньо-черепний тиск (головні болі, напади паніки) та водно-електролітичний гомеостаз (погана пам’ять тощо).
4) Формування рубців і спайок у мозку.
«Ну рубці на шкірі вам не подобаються, то уявіть рубці у мозку… Тепер сигналам у нейронах їх доведеться оминати. А це гальмування розумової діяльності, загальмованість у прийнятті рішень», — пояснює біофізик.
5) Порушення процесів аутонейросенсибілізації. Це підвищена автоматична чутливість організму на нервові подразники: агресія, паніка, тремор, втрата свідомості через звук тощо. «Це самогубства, вбивства в одному флаконі!» — наголошує Ірина Олійник.
6) І дрібні порушення, «які чомусь виродки від медицини вважають «найважчими»: втрата слуху, втрата координації, відшарування сітківки тощо.
«І от весь цей набір наші неуки «лікують» за 1 тиждень і відправляють хлопців назад на фронт — а їх там «клинить», не витримує мозок недосипання, емоційних перевантажень, та і звуків не витримує.
Хто не стикався з таким і не спостерігає за власним мозком, одразу цього і не помітить. Що менший рівень освіти — то важче відчути. Ну не помічають люди з низьким рівнем освіти зниження пам'яті, погіршення розумових здібностей, а лікарі не діагностують. А агресія, паніка, жахи ночами? Ну так то війна!!! Десь так…» — розповідає Ірина Олійник
Однак вона вірить у фахових лікарів, які зроблять усе, щоб допомогти, і знає, що вони є.
Також ми розповідали про те, що другий шийний хребець відповідає за гостроту зору: офтальмологи розповідають, як проблеми з хребтом погіршують зір.