Перша в Центральній Азії: у Казахстані провели референдум щодо будівництва АЕС

2 хв на прочитання07 Жовтня 2024, 15:17
Зображення згенеровано ШІ

Багато екологів, представників НКО та громадських активістів виступають проти.

Будівництво першої атомної електростанції в Казахстані та в усій Центральній Азії підтримали 71,12 % тих, хто проголосував на референдумі з цього питання. Про це свідчать дані, опубліковані на сайті Центральної виборчої комісії країни.

Загальнонаціональне голосування щодо того, чи потрібно в країні будувати АЕС, відбулося 6 жовтня.

«Загальна кількість громадян Республіки Казахстан, які мають право брати участь у референдумі, склала 12 284 487 осіб. Кількість громадян, які взяли участь у голосуванні, становила 7 млн 820 тис. 204 особи, або 63,66 % від кількості громадян, які мають право брати участь у референдумі», — повідомили у ЦВК про явку на референдумі.

Там додали, що кількість тих, хто підтримав будівництво АЕС, становила 5 млн 561 тис. 937 осіб, або 71,12 %.

«Дзеркало» зазначає, що голосування на референдумі відбувалося на тлі повідомлень про порушення. Відомо про видворення спостерігачів із виборчих дільниць. У приміщеннях, де відбувалось голосування, розвішували агітаційні матеріали. У Туркестанській області спостерігач зафіксував вкидання бюлетенів, знявши цей момент на камеру.

Тим часом у прокуратурі Казахстану заявили про два виявлені в день голосування порушення, які, на думку відомства, не вплинули на результати референдуму.

Напередодні референдуму кілька десятків активістів отримали адміністративні арешти — здебільшого порушення закону про мирні зібрання. П'ятьох заарештували на два місяці за організацію масових заворушень. Проти них порушено кримінальні справи.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, який також узяв участь у референдумі, назвав план будівництва атомної електростанції «найбільшим проектом в історії незалежного Казахстану». Він висловився за те, щоб АЕС була побудована «консорціумом світових компаній із найсучаснішими технологіями». На укладення контракту з будівництва АЕС претендують компанії із Франції, Росії, Китаю та Південної Кореї, розповідає Deutsche Welle.

Казахстан є найбільшим у світі виробником урану, але страждає від нестачі електроенергії. Атомна електростанція покликана змінити цю ситуацію. Водночас багато екологів, представників НКО та громадських активістів виступають проти будівництва АЕС. Вони вказують, що у майбутньому знадобляться великі кошти виведення станції з експлуатації.

Крім того, вони побоюються, що ідея будівництва атомної електростанції просувається владою Казахстану виключно на користь Росії.

Але найбільше противників атомної енергетики непокоять плани будівництва АЕС на березі нестабільного озера Балхаш. Зазначається, що у разі аварії радіоактивного зараження зазнає значна частина густонаселеної території країни.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: