- Головна
- Новини
- Здоров'я
- #Коронавірус 2019-nCoV
- П'ята річниця першого випадку смерті від коронавірусу: що змінилося?
П'ята річниця першого випадку смерті від коронавірусу: що змінилося?
«Ситуація трагічна — навіть без нового патогену».
11 січня 2020 року в Китаї була зафіксована перша у світі смерть від коронавірусу SARS-CoV-2, що зробило цю суботу п'ятою річницею спалаху. Раніше невідомий вірус занурив світ у кризу в наступні місяці й роки — і змусив експертів сумніватися, чи готові системи охорони здоров'я до нової пандемії. Про це розповідає Die Zeit.
Наприклад, експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) налаштовані скептично.
«Відповідь — і так, і ні», — заявив на прес-конференції в грудні Глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебреїсус. Світові все ще доводиться боротися з «деякими слабкостями та вразливими місцями». З іншого боку, світова спільнота засвоїла багато «болючих уроків» і «вжила значних заходів для зміцнення свого захисту від майбутніх епідемій і пандемій».
За словами Марії Ван Керхове, керівника Департаменту ВООЗ з питань готовності до епідемій та пандемій, загроза наступної пандемії є лише питанням часу. Досвід пандемії корони та важкої епідемії грипу в 2009 році «значно покращив ситуацію». Однак, на її думку, світ усе ще недостатньо підготовлений до «масового спалаху» інфекційного захворювання чи нової пандемії.
Нерівність у доступі до вакцин
Незалежна група експертів з питань готовності до пандемії та реагування на неї, скликана ВООЗ, дійшла дуже схожого висновку: серед іншого, вона критикує той факт, що в усьому світі все ще існує нерівність у доступі до вакцин і ліків.
Американський епідеміолог Мег Шеффер також налаштована скептично.
«Щиро кажучи, ні, я не думаю, що ми краще підготовлені до ковіду, ніж були», — говорить вона. Наприклад, органи охорони здоров'я в усьому світі все ще не можуть швидко збирати й обмінюватися інформацією про нові патогени. Однак, за словами Шеффер, позитивним моментом є те, що з початку пандемії коронавірусу багато людей знають, як вони можуть захистити себе й інших від інфекції, наприклад, регулярно миючи руки чи носячи маски.
Голландський вірусолог Маріон Купманс бачить проблиск надії принаймні у швидкому розвитку мРНК-вакцин під час пандемії коронавірусу. Проте вона попереджає про зростання скептицизму щодо вакцинації та дезінформації, що може призвести до «великих проблем» у майбутніх кампаніях із вакцинації.
Нові заходи проти наступної пандемії
У зв'язку з пандемією коронавірусу також було вжито низку заходів, спрямованих на розпізнавання, стримування та боротьбу з майбутньою пандемією на більш ранній стадії. У 2021 році ВООЗ створила новий пандемічний центр у Берліні — Глобальний центр з підвищення обізнаності про пандемії й епідемії. У Світовому банку також було створено глобальний фонд для боротьби з пандемією, який буде використовуватися для кращого оснащення лабораторій і навчання медичного персоналу в бідніших країнах. Наразі профінансовано проекти на загальну суму майже 328 млн євро. У Південній Африці було створено центр мРНК-технологій для покращення місцевого виробництва вакцин. А навчальний центр ВООЗ з біотехнологій у Південній Кореї покликаний сприяти виробництву ліків у більшій кількості країн.
«Ситуація трагічна — навіть без нового патогену»
Після спалаху пандемії коронавірусу 30 січня 2020 року ВООЗ оголосила надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне значення, — найвищий рівень тривоги. Однак більшість країн відреагували лише тоді, коли 11 березня 2020 року очільник ВООЗ оголосив погіршення ситуації пандемією. Щоб забезпечити швидше реагування на майбутні пандемії, у червні 2024 року до Міжнародних медико-санітарних правил були внесені поправки, які передбачають надзвичайну ситуацію, пов'язану з пандемією.
У грудні 2021 року Всесвітня асамблея охорони здоров'я, найвищий керівний орган ВООЗ, також вирішила розробити глобальну угоду для реагування на майбутні кризи у сфері охорони здоров'я. Однак країни-члени ВООЗ досі не змогли узгодити проект. Основними пунктами розбіжностей є обмін інформацією про патогени, а також розподіл вакцин та інших ресурсів між багатими і бідними країнами.
Більше новин читайте на GreenPost.