Догори
Дати відгук

Обережно, чутливий вміст: у китаянки під верхньою повікою виявили живих паразитичних черв’яків

Лікарі не розуміють, як вона могла заразитися.

3 хв на прочитання08 Грудня 2024, 08:16
Чорно-біле зображення хробака Thelazia callipaeda під мікроскопом. Фото: reativecommons.org Чорно-біле зображення хробака Thelazia callipaeda під мікроскопом. Фото: reativecommons.org
Поділитись:

У Пекіні 41-річна жінка звернулася до лікарів зі скаргами на дискомфорт в оці. Виявилося, що справа в рідкісній паразитарній інфекції — під верхньою повікою жінки виявили живих черв'яків, які харчуються тканинами ока. Про це розповідає Livescience з посиланням на профільний журнал BMC Ophthalmology.

Жінка скаржилася, що у неї щось потрапило в праве око. Під час огляду лікарі помітили пошкодження зовнішньої поверхні ока — рогівки. Вони виписали пацієнтці очні краплі, щоб захистити око від подальшого подразнення та зменшити ризик інфекції, і відправили її додому.

Однак через місяць жінка повернулася до лікарні, оскільки її око почервоніло та свербіло, і вона все ще відчувала щось у ньому. Під час повторного огляду лікарі побачили, що тканина ока під верхньою повікою почервоніла, запалилась і стала більшою, ніж мала б бути. Саме тоді вони зробили приголомшливе відкриття: чотири живих білих черв'яки звивалися під повікою жінки.

Застосувавши анестетик, команда за допомогою пінцета обережно видалила черв'яків з ока жінки й відправила зразки в лабораторію для аналізу. Під мікроскопом команда побачила, що черв'яки мали тонкі, витягнуті тіла, нібито вкриті слідами від порізів. На одному кінці кожного тіла була ротоподібна структура, а інший кінець був гострий.

Подальше генетичне тестування показало, що черв'яки належали до виду Thelazia callipaeda, інакше відомого як східний очний черв'як. Ці черв'яки є основним видом, що викликає паразитарне захворювання, яке називається телязіаз.

Зазвичай телязіоз передається тваринам через мух, які живляться сльозами великої рогатої худоби та домашніх тварин, таких як собаки і коти; під час харчування мухи випускають личинки T. callipaeda в очі тварин. Потрапивши в око, личинки перетворюються на дорослих черв'яків, які розмножуються, створюючи нових личинок, готових до заковтування та передачі іншою мухою, таким чином продовжуючи цикл передачі.

Інфекції T. callipaeda були зареєстровані у тварин в Азії та континентальній Європі. У Північній Америці телязіоз може бути спричинений подібними паразитичними видами, такими як каліфорнійський очний черв'як (Thelazia californiensis) та очний черв'як великої рогатої худоби (Thelazia gulosa).

Китай Thelazia callipaeda Східний очний черв'як Телязіаз Фото
Живі черв'яки, яких лікарі виявили в оці жінки, показані білою стрілкою на зображенні ліворуч, а праворуч їх витягують пінцетом. Фото: doi.org

Люди також можуть заразитися телязіазом, але це трапляється рідко. Захворювання найбільш поширене серед людей, які живуть у сільськогосподарських районах або в безпосередній близькості до домашніх тварин. У світі найбільша кількість випадків зараження людей телязіазом зареєстрована в Китаї — 653 випадки в період з 1917 по 2018 рік.

Симптоми телязіазу у людини включають свербіж і набряк очей, а також надмірне сльозовиділення, розвиток виразки в оці й, у важких випадках, сліпоту.

Лікарі не впевнені, як черв'яки могли опинитися в оці жительки Пекіна, особливо тому, що вона була офісним працівником і не могла пригадати нещодавніх контактів із мухами. Однак у жінки був американський короткошерстий кіт, який мав «очну хворобу», згідно зі звітом про її випадок, опублікованим 27 листопада в журналі BMC Ophthalmology. Та оскільки жінка відмовилася дозволити обстежити свого улюбленця, ніяких висновків про точне джерело зараження зробити не вдалося.

Після того, як глисти були успішно видалені з ока жінки, їй призначили очну мазь для щоденного використання, яка містила антибіотик, що, ймовірно, запобігатиме подальшим бактеріальним інфекціям. Протягом тижня симптоми значно покращилися, а через два місяці інфекція, схоже, зникла.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.