- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Природа Полісся буде знищена — еколог
Природа Полісся буде знищена — еколог
Через Україну збираються провести новий водний шлях, який підніме сотні тон радіоактивного мулу з дна Прип'яті
Полісся називають європейською Амазонією через розмаїття біологічних видів.
"Це найбільша заболочена місцевість на континенті з її незайманими лісами, великими болотами й сотнями тисяч різноманітних біологічних видів", - каже для BBC Mundo білоруська екологиня Ольга Каськевич.
Але зараз Полісся під загрозою. Йдеться про проєкт Е-40, над яким кілька років працюють Білорусь, Україна та Польща. Він передбачає відновлення міжнародного водного шляху Дніпро-Прип'ять та має з'єднати Чорне море з Балтійським. Це має стати одним з наймасштабніших інженерних проєктів у Східній Європі.
Він передбачає будівництво інфраструктурних об'єктів, що забезпечать прохід суден 80 метрів у довжину. Згідно з дослідженням Морського інституту Гданська, водний шлях перетинатиме п'ять річок - Віслу, Буг, Піну, Прип'ять та Дніпро, глибину яких потрібно буде збільшити на два з половиною метри. Таким чином планують з'єднати порти Гданська у Польщі та Херсона в Україні.
Вартість проєкту оцінюють у 20 млн доларів.
Згідно з інформацією українського уряду, морський шлях надасть можливість перевезення від п'яти до семи мільйонів тон товарів щороку у швидший спосіб за той, що доступний зараз. У лютому міністр інфраструктури України Владислав Криклій заявив, що проєкт вийшов на стадію практичної реалізації.
Проте активісти б'ють на сполох. Ольга Каськевич каже, що роботи над будівництвом інфраструктури водного шляху означатимуть кінець для Полісся як останнього незайманого природного резервуара Європи.
"Будівництво змінить гідроморфологію річок, й це позначиться не тільки на рибі, що в них водиться, а і на мільйонах птахів та інших видів. Під загрозою щонайменше 12 резервуарів дикої природи міжнародного значення. І це на додачу до ризиків, які несе транспортування добрив та нафти цим шляхом", - додає вона.
Масштаб такого мегапроєкту настільки великий, що загрожує регіону екологічною катастрофою — річки, що висохли, пошкоджені ландшафти, вимирання дикої природи, знищені засоби до існування місцевого населення.
Згідно з проєктом Е-40, водний шлях перетинатиме річку Прип'ять у місці, що у 2,5 км від четвертого реактора, де сталася пожежа у 1986 році.
"Різні дослідження показали, що у руслі річки в цьому місці й досі залишився радіоактивний матеріал. Саме тому цей осад можуть підняти нагору під час робіт з поглиблення, і його віднесе водою вниз за течією з усіма наслідками, що звідси випливають. Це поставить під загрозу життя і здоров'я майже 20 млн людей, які тут живуть", - підсумовує екологиня.
Нагадаємо, екокатастрофа поруч: Середземне море наповнюється "медичним" сміттям.
Тим часом, "Врятуйте курорт!" - екологи звернулись до влади Одещини.