Догори
Дати відгук

Не вбивайте бджолоїдок!

Шкода від бджолоїдок перебільшена, екологи виступили на захист цих птахів

7 хв на прочитання19 Червня 2020, 10:50
pixabay pixabay
Поділитись:

Група екологічних організацій звернулася до Державної екологічної інспекції з проханням вижити заходів щодо осіб, які винищують золотистих щурок, відомих також у народі як бджолоїдки.

Деякі громадяни звинувачують щурок у масовому винищенні бджіл. Тому ловлять та вбивають цих птахів безліччю різноманітних способів,  включно з вкрай жорстокими.

«Сучасні бджолярі несправедливо вважають її шкідником, оскільки, окрім бджіл, щурка ловить й інших комах, наприклад, ос і бджолиних вовків. Звичайна бджолоїдка - зграєвий птах, який гніздується в колоніях, що налічують від декількох десятків до декількох тисяч особин. У період гніздування в них утворюються сімейні групки з одним або декількома молодими птахами, що не досягли статевої зрілості, - так званими „помічниками". Вони разом копають нірки, будують гнізда, вирощують пташенят і навіть летять на південь, залишаючись однією сім'єю до наступного гніздового періоду. Сотні яскраво забарвлених бджолоїдок у польоті - чудове видовище», - ідеться у повідомленні на сайті Птахи України.

Але вороги щурок не читають розумних сайтів. Натомість вони на одному із своїх ресурсів діляться порадами як винищувати цих красивих птахів.

вбиті щурки. скрін з живодерського сайту

«Можна також боротися радикальними методами: вбити пару птахів, розвісити їх біля присадибної ділянки»

«Розорення гнізда особливо ефективне. Але ви ризикуєте прославитися як бездушна людина. [Щоб цього уникнути] ... можете найняти сусідських хлопчиків для розорення гнізда».

«Нічого не допоможе, тільки відстріл».

«В минулому році купував сітку-путанку з волосіні... підвішував... по 5-6 штук ловив».

«Вчора пачки три [патронів] вистріляв. Сучара міцна на рану, воздушка (пневматична рушниця – ред)) там нічого не зробить».

«Сітка рибальська, за 5 днів 17 штук зловив».

В youtube варвари діляться відео, на яких показують способи знищення птахів – ловлять сітками, вбивають з рушниць. Є відео, на якому живодер настріляв ціле відро пташок і хвалиться цим. На іншому показане вбивство співочої пташки синьошийки, ще на іншому живодер вчить знищувати нори золотистих щурок.

скріншот з живодерського сайту

Та що там поради любителів. Навіть в монографіях із бджільництва рекомендується вбивати нещасних птахів. Подібну роботу видав у 2012 році один з викладачів Аграрно-економічного коледжу Полтавської державної аграрної академії. На сторінках своєї праці він у якості методу боротьби з птахами-«шкідниками» знищувати їх гнізда біля пасік.

«Деякі власники пасік побачили в птахах свого найлютішого ворога. Не у агрохолдингах, які заливаючи поля хімією, витравлюють пасіки пачками. Ні! У щурках. Дуже зручний ворог - не може дати відсіч, не може впоратися з людиною, не може себе захистити. Власнику агрохолдингу страшно дорогу перейти – можна і від тітушок отримати на горіхи, і на судовий позов нарватися. А тут що? Пташка в 15 см», - емоційно прокоментував ситуацію директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

В Інтернеті чимало живодерських роликів, в яких автори хваляться один перед одним своїм умінням ловити, катувати і вбивати птахів

«Досить почитати, як із задоволенням ці люди обговорюють способи вбивства птахів, знищення колоній... волосся дибки... Відстрілюють, підвішують поранених щоб кричали, ріжуть по живому, випалюють цілі колонії... До слова сказати, щурки селяться в норах на схилах разом з ластівками - випалюють всіх разом. Хто ж там розбиратися буде», - додає Володимир Борейко.

 

Шкуродери в силу своєї екологічної безграмотності оббріхують золотисту щурку, звинувачуючи її у тому що, нібито, вона поїдає величезну кількість медоносних бджіл. Однак це не так. Як показали дослідження орнітологів, основний раціон золотистої щурки складають великі комахи - коники, метелики, джмелі, Що ж стосується домашньої бджоли, то її частка в раціоні золотистої щурки становить близько 1%.

«Медоносна бджола займає другорядне місце в раціоні бджолоїдок. Вони віддають перевагу великим комахам і відсоток медоносних бджіл зростає лише тоді, коли через різні чинники в природі зменшується поширеність або активність бабок, джмелів, коників, цикад, великих і середніх представників твердокрилих (Сoleoptera)», - говорить членкиня Українського товариства охорони птахів Крістін Афара.

А якщо пташки й навідуються на пасіку, то аж ніяк не робочі бджоли потрапляють до дзьобів.

«Робочі бджоли мають дуже незначну енергетичну цінність через розміри та вагу. Маса робочої бджоли — 110-160 мг (у залежності від наповнення медового зобика), маса трутня — 250 мг. Вочевидь тому під час шлюбного або орієнтовного польоту кількість трутнів у здобичі бджолоїдок різко збільшується і превалює над числом робочих бджіл у співвідношенні 3:1. Медоносні бджоли можуть бути основою раціону птахів тільки наприкінці гніздового сезону. За статистичними даними бджолоїдки щорічно знищують лише 0,45-0,9% від загального об’єму бджіл, що гинуть», - додає Крістін Афара.

Є дані, що ці птахи навіть, навпаки, дуже корисні для бджільництва.

 

«Одна бджолоїдка за сезон може з`їсти не більше 3000 бджіл (як диких, так и домашніх) і – близько тисячі шершнів (Vespa crabro). А один шершень за своє життя вбиває від 50 до 100 домашніх бджіл. Тож, знищуючи 3000 домашніх бджіл, одна бджолоїдка рятує життя щонайменше 50 тисячам (!) іншим домашнім бджолам», - інформує сайт КЕКЦ.

Та й відлітають щурки  від гнізда недалеко - до 600 м. Тому, якщо поставити пасіку на відстані близько одного кілометра від урвища, де знаходяться нірки-гнізда золотистих щурок, нічого пасіці загрожувати не буде. Добре допомагає силует сови, або розвішані на пасіці блискучі диски - щурки й інші дрібні птахи їх бояться.

Варто заначити, що вбиваючи або відловлюючи щурок, громадяни стають браконьєрами.

«Відстріл або відлов диких птахів без спеціального дозволу є грубим порушенням ст.17, 31, 63 Закону України «Про тваринний світ», ст. 88-1 і ст. 85 Кодексу України про адміністративні порушення», - зазначає голова ЕкоПраво-Київ Галина Левіна.

Понад те, золотиста щурка є європейським рідкісним видом, і тому перебуває під захистом Бонської та Бернської конвенцій. Цей вид  внесений до Червоної книги сусідніх з Україною країн - Білорусі, Польщі, а також до регіональних червоних списків областей України, наприклад, Закарпатської, Сумської, Харківської.

Екологісти вимагають закрити всі сайти, які пропагують шкуродерство і браконьєрство, а також притягнути одного з мешканців Вінниці, який є адміністратором одного з таких сайтів, до кримінальної відповідальності за статтею 299 (Жорстоке поводження з тваринами) Кримінального кодексу України за пропаганду жорстокості до тварин.

«1. Жорстоке поводження з тваринами, що відносяться до хребетних, у тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій -

караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років».

Нагадаємо, європейські екологи виступили за скорочення використання пестицидів, адже під загрозою повного зникнення опинилося 9% видів диких бджіл.

.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Навіщо класти соду в холодильник приблизно 1 раз на місяць: незвичайний спосіб застосування
1 хв на прочитання33 хвилини тому
На Волині злочинці продали понад 3,4 тонни вкраденого з «Укрзалізниці» піску(ФОТО)
1 хв на прочитанняВчора
Стало відомо, хто і за що цьогоріч отримав Нобелівську премію з фізики
1 хв на прочитанняВчора
Грунтовий вуглець у лісах: як зберегти, а не вивільнити?
4 хв на прочитанняВчора
Молодик в жовтні 2022: що не можна робити, щоб не накликати біду
2 хв на прочитанняВчора
В Україну вривається спека: синоптик назвала дату різкого потепління
1 хв на прочитанняВчора
Протягом тижня на ці знаки Зодіаку чекають серйозні проблеми із грішми та кепські справи у діловій сфері
1 хв на прочитання03 Жовтня 2022
Заказнику «Приорільський» на Дніпропетровщині повернуто 45 га незаконно вилучених земель
2 хв на прочитання03 Жовтня 2022