Догори
Дати відгук

Названо речі та продукти на вашій кухні, які можуть викликати рак

Певні види посуду та деякі популярні продукти пов'язані з підвищеним ризиком виникнення раку

5 хв на прочитання27 Липня 2024, 06:43
Викликають рак Шкідливі продукти Ризик Захворювання Кухня Викликають рак Шкідливі продукти Ризик Захворювання Кухня
Поділитись:

Інформація про ризики для здоров'я від певних продуктів, напоїв і побутових товарів регулярно з'являється в інформаційному просторі й це не може не тривожити. Постійно публікуються нові дослідження з висновками, які показують, як ці предмети першої необхідності, від яких ми залежимо щодня, виготовлені з використанням шкідливих хімікатів та інгредієнтів, що часто змушує нас замислюватися, чи безпечно їх використовувати й споживати взагалі. 

На жаль, минулий рік не став винятком, коли йдеться про нові наукові відкриття про небезпеку для здоров’я в наших домівках. У 2022 році дослідники виявили, що три звичайні речі, які трапляються на безлічі кухонь, можуть викликати рак.

Антипригарний посуд

Протягом багатьох років зв’язок між антипригарним посудом і нашим здоров’ям був складним питанням. Пер- та поліфторалкільні речовини або PFAS – це синтетичні хімічні речовини, які використовуються в таких предметах, як водонепроникний одяг, засоби для чищення та антипригарний посуд. Відомо, що ці речовини є одними з головних каталізаторів низки ризиків для здоров’я, пов’язаних з антипригарними сковорідками. Насправді PFAS іноді називають "вічними хімікатами", оскільки вони перетравлюються надзвичайно повільно і залишаються у тілі та навколишньому середовищі дуже довго.

Попередні дослідження виявили зв’язок між PFAS і захворюваннями печінки та раком, але більшість цих досліджень проводилися на тваринах, що не дозволяє робити остаточних висновків про шкоду для здоров'я людей.

Складність вивчення впливу PFAS на збільшення ризику раку полягає в тому, що існує багато інших факторів, які можуть вплинути на розвиток раку в людини, а вплив на людей реальних канцерогенів для наукового дослідження, очевидно, створює багато етичних порушень. Через це розуміння прямого впливу PFAS на здоров’я людини залишалося в основному неправильним, але до оприлюднення нового дослідження в жовтні 2022 року.

Це дослідження, яке було опубліковано в JHEP Reports Innovation in Hepatology, є неймовірно важливим, тому що воно підтверджує зв’язок між PFAS і раком печінки. Дослідження проаналізувало зразки з попередньо зібраної крові та тканин понад 200 000 людей. З цих зразків у 50 виявили рак печінки. І коли дослідники подивилися на їх кров до розвитку раку, вони виявили високий рівень PFAS. Відповідно до пресрелізу дослідження Школи медицини Кека USC, 10% учасників з найвищим рівнем PFAS у крові, мали в 4,5 раза більше шансів захворіти на рак печінки, ніж ті, хто входив до 10% з найнижчим рівнем PFAS.

Тому наступного разу, коли обиратимете нову сковороду, подумайте над придбанням цього посуду з чавуну чи нержавіючої сталі без антипригарного покриття.

Ультраоброблені продукти

Це не дивно, що дієти з високим вмістом ультраоброблених продуктів таких, як фаст-фуд, газована вода, запакована випічка, пов’язують із різними ускладненнями для здоров’я. Минулі дослідження виявили зв’язок між ультраобробленими продуктами та підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та ожирінням. Однак у серпні 2022 року було опубліковано нове дослідження, яке показало підтверджений зв’язок між цими продуктами та колоректальним раком, особливо у чоловіків.

Дослідження, опубліковане в British Medical Journal, розглядало три великі когорти, які включали 3216 випадків колоректального раку. Серед цих випадків ті, хто споживав найбільше ультраоброблених продуктів, мали на 29% більше шансів захворіти на рак порівняно з тими, хто споживав найменшу кількість таких продуктів. Підвищене споживання обробленого м’яса, морепродуктів і продуктів з птиці, а також газованих напоїв, як виявилося, є основними причинами цього підвищеного ризику порівняно з іншими видами ультраоброблених продуктів. Крім того, хоча дослідження оцінювало як чоловіків, так і жінок, у жінок не було виявлено зв’язку між ультраобробленими продуктами та колоректальним раком.

Основні висновки цього дослідження можна використати як мотивацію спробувати включити більше цілісних, необроблених і рослинних продуктів у свій раціон. Це не означає, що ви не можете час від часу насолоджуватися улюбленими ультраобробленими продуктами, але обмеження споживання може принести користь загальному здоров’ю та потенційно знизити ризик раку.

Штучні підсолоджувачі

Щоб зменшити споживання доданого цукру, часто радять віддати перевагу дієтичній газованій воді замість звичайної, у якій використовують штучні підсолоджувачі. На жаль, дослідження, проведене в березні 2022 року, виявило можливий зв’язок між штучними підсолоджувачами й підвищеним ризиком раку.

У дослідженні, яке було опубліковано в PLOS Medicine, розглядався потенційний раковий вплив трьох популярних видів штучних підсолоджувачів: аспартаму, сукралози та ацесульфаму-К. Дослідники виявили, що з понад 100 000 дорослих французів ті, хто споживав найбільшу кількість цих штучних підсолоджувачів, мали на 13% вищий ризик розвитку раку, причому аспартам і ацесульфам-К особливо сприяли найвищому ризику.

Як бачимо, ні дієтичні газовані напої, ні їх звичайні версії аж ніяк не можна назвати корисними й найкращим варіантом для вашого здоров'я просто буде відмовитись від них, але це легше сказати, ніж зробити. Тому просто намагайтеся максимально обмежити споживання таких напоїв, якщо не можете відмовитись.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost
ФОТО: ілюстративне
Віри, Любові, Софії і.. Надії - на захист українських сиріт: в Україні відзначають День всиновлення
4 хв на прочитання2 години тому
ФОТО: ілюстративне
Укренерго сьогодні не планує відключення світла
1 хв на прочитання3 години тому
ФОТО: ілюстративне
За половину вересня у Києві встановлено 6 температурних рекордів
1 хв на прочитання4 години тому
Фото: «Їжа легко»
Капуста маринована «Смакота» — смачний і хрусткий гарнір без зайвих зусиль
1 хв на прочитання5 годин тому
Туї Даніка на підпірній стінці в комбінації з ґрунтопокровними трояндами — ідеальне поєднання (ВІДЕО)
2 хв на прочитання11 годин тому
Стабільність і вірність - що віщує любов на завтра, 17 вересня
2 хв на прочитанняВчора
Шаблезубі лососі, мегалодон та інші: у США просто під школою виявили цілу скам'янілу доісторичну екосистему (ФОТО)
3 хв на прочитанняВчора
Що приготувати зі слив: осінній пиріг зі сливами і корицею
1 хв на прочитанняВчора