Догори
Дати відгук

Науковці: Сахара була зеленим регіоном і знову ним стане

Ще 5 тисяч років тому найбільша посушлива пустеля на Землі була вкрита лісами.

2 хв на прочитання13 Листопада 2024, 19:06
ФОТО: пустеля Сахара ФОТО: пустеля Сахара
Поділитись:

У теплі періоди історії Землі Сахара перетворювалася на зелений регіон. Це суттєво впливало на клімат Північної півкулі, зокрема Арктики, Європи та Середньої Азії. Такого висновку після нового дослідження дослідження дійшли вчені, повідомляє IFLScience.

Науковці з’ясували, що у тепліші періоди історії Землі природа Сахари переходила від пустельного до зеленого ландшафту, що мало суттєвий вплив на кліматичні умови Північної півкулі.

Нове дослідження показує, що заростання Сахари рослинністю призводило до зміни температурних та опадових режимів у таких регіонах: Арктиці, Європі та Середній Азії. Це дослідження набуває актуальності в контексті глобального потепління. Воно може призвести нового часткового озеленення Сахари.

Між 11 і 5 тисячами років тому, в епоху, коли північне літо збігалося з найбільшим зближенням Землі з Сонцем, клімат у Північній півкулі був теплішим, ніж у середньому за період голоцену. Цей теплий період, відомий як кліматичний оптимум, сприяв появі рослинності в регіоні Сахари, перетворюючи її на зелений ландшафт зі значно нижчим альбедо (відбивною здатністю). Рослинність поглинала більше сонячної енергії, ніж пісок, що призводило до зменшення піщаних бур та підвищення температур у прилеглих регіонах.

Клімат із зеленою Сахарою впливав на різні регіони по-різному. У Західній Європі зими ставали прохолоднішими, а літо теплішим, порівняно з теперішнім часом. Центральна та Східна Європа, навпаки, переживали загальне потепління. А в Середній Азії літо ставало прохолоднішим, а зими теплішими, з більшою кількістю опадів. У Середземномор’ї також спостерігалися прохолодніші умови і збільшення опадів, що могло позитивно впливати на регіональне сільське господарство.

Автори дослідження вважають, що Сахара могла виступати як бар'єром для міграції людей, так і своєрідними воротами. Ці ворота були відчинені, коли в Сахарі процвітала буйна рослинність, і навпаки були зачинені, коли тут знову переважали піски.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.