Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Науковці розповіли про бінауральні ритми — лайфхак, який допомагає заснути, може поліпшити пам’ять або зняти біль

Науковці розповіли про бінауральні ритми — лайфхак, який допомагає заснути, може поліпшити пам’ять або зняти біль

Достатньо лише п'яти хвилин прослуховування.

5 хв на прочитання05 Жовтня 2023, 01:22
Поділитись:

Бінауральні ритми (БР) — це аудіальний ефект, який виникає при подачі двох звукових хвиль різних частот одночасно кожне вухо. Наприклад, у праве подається аудіо з частотою 120 Гц, у ліве — 130 Гц, а мозок обробляє все це так, ніби ви чуєте звукові хвилі завдовжки 10 Гц. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

Сам процес називають бінауральною інтеграцією. Це коливання електричної активності нервових клітин, кожне з яких відповідає певному стану:

  • дельта (1-4 Гц) — глибокий сон;
  • тета (4-8 Гц) — засинання та дрімання;
  • альфа (8-13 Гц) — розслаблений стан та медитація;
  • бета (14-25 Гц) — неспання та висока концентрація;
  • гамма (понад 30 Гц) — максимальна концентрація на завданні.

При цьому не всі нейрони мозку одночасно працюють із однією частотою. Наприклад, у якихось областях може спостерігатися альфа-ритм, в інших — бета. У той самий час певні хвилі домінують. Вважається, що бінауральні ритми можуть налаштовувати мозок на певну частоту роботи і таким чином заспокоювати та сприяти якісному сну. Або, навпаки, збільшувати концентрацію.

Згідно з масштабним опитуванням, у якому брало участь понад 30 тисяч осіб, більшість із них (72 %) слухали аудіо з бінауральними ритмами, щоб розслабитися та заснути. При цьому досліджень на цю тему практично немає. В одному експерименті ритми з частотою 6 Гц (тета) випробували на пацієнтах із безсонням. Протягом двох тижнів одна група людей слухала 30-хвилинні записи музики та бінауральних ритмів, а друга — ті ж треки, лише без БР. Науковці зробили висновок, що БР можуть позбавити гіперзбудженого стану, який заважає провалитися в сон. При цьому якість засинання вони не оцінювали.

Є також один експеримент, у якому випробувані слухали ритми під час сну. Протягом двох місяців одній групі молодих спортсменів включали треки із частотою 2–8 Гц на всю ніч. Атлети з іншої групи спали за схожих умов і навіть на таких же подушках, але без БР. Під кінець експерименту у тих, хто слухав бінауральні ритми, судячи з їх анкет, покращилася суб'єктивна якість сну, а також підвищився рівень бадьорості та мотивації протягом дня. Загалом, цих досліджень недостатньо, щоб оголосити бінауральні ритми добрим засобом від безсоння, але й інші плюси цього ефекту.

Наприклад, бінауральні ритми допомагають покращити пам'ять.

Це підтверджують одразу кілька наукових праць. Однак дані щодо потрібної частоти розходяться. Так, у двох експериментах пам'ять покращилася після прослуховування альфа-ритмів, в інших краще спрацювали тета-хвилі. Ще одне дослідження показало, що бета-хвилі забезпечують найбільший ефект порівняно з альфа та тета. Вистачало лише п'ять хвилин прослуховування БР. Те ж відзначили в двох інших дослідженнях, де бета-ритми покращили результати в тестах на пам’ять і у здорових людей, і у хворих на СДУГ. Якщо ж у пріоритеті концентрація та креативність, вибирайте гамма-ритми.

Ще один плюс від БР — здатність знижувати хворобливі відчуття. В одному дослідженні перевірили, як вони позначаться на стані 36 дорослих людей, котрі страждають від різних видів хронічного болю. Одна група учасників слухала записи БР із частотою 6 Гц, інша — аудіо без бінауральних ритмів. За два тижні рівень болю знизився в обох групах. Але у тих, хто слухав бінауральні ритми, ефект був вищим на 77 %. В іншому експерименті тиждень прослуховування БР з тета-частотою теж допоміг людям знизити рівень болю та кількість медикаментів, що позбавляють від нього.

Також є деякі дані, що бінауральні ритми здатні знизити як загальний рівень тривожності, так і стрес від майбутніх неприємних подій. В одному дослідженні учасників попросили слухати бінауральні ритми протягом місяця й описувати свій стан у щоденнику. Люди вмикали бета- і тетарити на 30 хвилин 5 днів на тиждень, і, судячи з їх власних спостережень, значно менше турбувалися. Крім того, бінауральні ритми можуть змінювати реакцію на стресові події, якщо ввімкнути їх незадовго до напруженого інциденту.

Бінауральні ритми можна послухати на всіх найпопулярніших майданчиках — наприклад, на YouTube. Ось кілька варіантів:

-Focus Music, Binaural Beats Concentration Music for Studying, Super Intelligence — майже три години музики з бінауральними ритмами на YouTube.

-Pure 40 HZ Binaural Beats: The Frequency for FOCUS, MEMORY, і CONCENTRATION — бінауральні ритми з гамма-частотою для концентрації.

 Super Intelligence: 14 Hz Binaural Beats Beta Waves Music for Focus, Memory and Concentration  — ритми з бета-частотою майже на три години . 

Також ми писали, що світлове забруднення заважає заснути і підвищує ризик діабету, ожиріння та депресії: лікар розповів, що робити.

 

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення згенеровано ШІ
Відчуття падіння при засинанні — це нормально? Науковці пояснюють це дивне явище та наскільки воно небезпечне
3 хв на прочитаннягодина тому
Хірург Джозеф Якуб перед початком операції з видалення пахової грижі в операційній. Фото: Carl Gierstorfer і Laura Salm-Reifferscheidt
Міняють автомат Калашникова на хірургічні інструменти: медицина в Судані — країні, де все ще гірше, ніж у нас
11 хв на прочитання2 години тому
Зображення створено ШІ
Фінляндія всьоме поспіль стала найщасливішою країною у світі: ось що робить фінів такими щасливими
1 хв на прочитання2 години тому
ФОТО: ілюстративне
Кабмін на засіданні ухвалив низку рішень у сфері спорту та захисту довкілля
1 хв на прочитання5 годин тому
У США можуть заборонити поширені ліки проти застуди
1 хв на прочитання9 годин тому
На Одещині - спалах АЧС
1 хв на прочитанняВчора
Батькам дітей із особливими потребами компенсуватимуть витрати на асистента: у Львові затверджено новий порядок
1 хв на прочитанняВчора
МОЗ закликає українців вживати антибіотики тільки за призначенням лікаря
1 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Чорні ведмеді Аляски потрапили до приміщення для постачання й автопарку на об’єднаній базі Елмендорф-Річардсон, штат Аляска, що спричинило збій у роботі об’єкта. Фото: Офіс правоохоронних органів із збереження дикої природи JBER
На військовій базі на Алясці ведмеді влаштували собі шведський стіл із бойовими пайками (ФОТО)
3 хв на прочитання3 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Промислово розвинені країни пропонують 250 млрд євро на кліматичну допомогу: ось хто має заплатити
4 хв на прочитання4 години тому
Скріншот відео Sotheby's
Найдорожчий банан у світі продали на аукціоні за 6,2 млн доларів: ось що вирішив зробити новий власник (ФОТО)
2 хв на прочитання5 годин тому
ФОТО: ілюстративне
До кінця листопада потужні магнітні бурі не прогнозують
1 хв на прочитання6 годин тому
Спонсор кампанії Трампа хоче купити «Північний потік-2», аби дати США важелі впливу на переговори щодо долі України
1 хв на прочитання7 годин тому
Переміщення диких тварин будуть моніторити через бездротові технології
1 хв на прочитання8 годин тому
У Молдові фермерам дозволили вирощувати промислові коноплі
1 хв на прочитання10 годин тому
Погода здивує: синоптики прогнозують аномальний грудень
1 хв на прочитання11 годин тому