Догори
Дати відгук

Науковці розповіли, коли закінчиться пандемія

Втрата вірусом смертоносності з часом є лише однією з трьох можливих «стратегій»

2 хв на прочитання16 Листопада 2021, 19:18
Поділитись:

Відомий генетик Олександр Коляда розповідає, що «простору для маневру» в коронавірусу вже майже не залишилося.

Науковець пояснює, що «всі ці незрозумілі дослідження нікому не потрібних генів, із нікому не відомих вірусів» дають можливість прогнозувати хід розвитку епідемій і розробляти ліки він ще не існуючих, але ймовірних загроз.

Олександр Коляда розповідає про статтю видатного російського й американського біолога, вірусолога, біоінформатика, еволюційного біолога Євгена Куніна, в якій він доводить, що найстрашніше, що могло з вірусом статися, здебільшого вже сталося.

«Вірус має на поверхні білок, яким прикріплюється до наших клітин і потім проникає досередини. Коли ми хворіємо, у нас виробляються антитіла насамперед саме на цей білок, і ці ж антитіла заважатимуть новим вірусам ковіду прилипати до наших клітин. Антитіла як пластилін обліплюють S-білок і не дають йому зв'язатися з клітиною, нейтралізуючи його. Зараз наш план порятунку людства — це масова вакцинація, і вона однозначно працює, тому що дарує нам ті схожі антитіла, які виробляються у перехворілих. Але що найстрашніше може статися? Все піде не за планом, якщо у вірусу виникнуть мутації, які змусять S-білок вірусу слабше зв'язуватися з антитілами і міцніше зв'язуватися з клітинами. Тоді вірус стане заразнішим, а імунітет та антитіла від вакцин — слабші. І буде не просто чергова хвиля, а ціле цунамі», — розповідає генетик.

Він пояснює, що однієї мутації для таких змін не вистачить, знадобиться ціла комбінація мутацій у певних місцях гена S-білка. І ці комбінації вдалося прорахувати наперед. Виявилося, що всі основні комбінації вже «зіграли», давши нам ті штами, які зараз є у світі.

«Залишилося ще кілька потенційно можливих комбінацій, і, наприклад, для дельти таких комбінацій менше, ніж у гамми. Оскільки ми тепер знаємо потенційно небезпечні комбінації мутацій, то, думаю, під них зроблять спеціальні тести та спеціальні вакцини. У будь-якому випадку варіантів для маневру вірусу залишається все менше», — наголошує Олександр Коляда.

У коментарях він додав, що втрата вірусом смертоносності з часом є лише однією з трьох можливих «стратегій».

Нагадаємо, Катерина Амосова розповіла, як зупинити пандемію

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost