Догори
Дати відгук

Науковці пояснили, чому перед смертю все життя проходить перед очима

Проте неможливо запитати у померлих людей, чи справді вони щось відчували перед смертю.

2 хв на прочитання05 Травня 2023, 11:14
Поділитись:

Дослідники з університету Мічігану в США вивчили передсмертний досвід людей — вони спостерігали за мозковою і серцевою активностями. Зафіксовано сплески, які можуть говорити про видіння, пише «Дзеркало» з посиланням на Proceedings of the National Academy of Science.

Люди на межі смерті переживають схожі почуття. Хтось розповідає про світло наприкінці тунелю, відчуття ширяння над власним тілом, зустріч із померлими близькими чи спогади про минуле життя. Можливо, що за фразою «все життя проходить перед очима» стоїть конкретний біологічний механізм.

Науковці з університету Мічігану під час дослідження зафіксували у вмираючих пацієнтів бурхливі сплески мозкової активності, пов'язані зі свідомістю. Дані зібрали на чотирьох людях, які впали в кому і відключені від апаратів життєзабезпечення після того, як лікарі визнали, що не можуть їм допомогти.

Знімок ілюстративний. Фото: pixabay.com

При відключенні двох пацієнток — 24-річної та 77-річної — науковці зареєстрували збільшення частоти серцевих скорочень, а також сплески мозкових хвиль на гамма-частоті — найшвидшій у мозку.

Раніше дослідники фіксували такі сплески в інших пацієнтів, що вмирають, але цього разу їм вдалося докладно вивчити, які частини мозку прийшли в активність. Виявилося, бурхливий сплеск гамма-хвиль почався у задній частині мозку, а саме — у скроневій, тім'яній і потиличній частках, які пов'язані з нашою свідомістю. Така активність вказує на те, що перед смертю людина щось бачить, чує чи відчуває, хоча фізично залишається нерухомою.

Для більшої достовірності результатів вчені знімали свідчення останні кілька годин перед смертю пацієнтів, кожну секунду контролюючи активність мозку та серця. Незрозуміло, чому тільки у двох людей із чотирьох настав цей «гамма-сплеск», але дослідники припускають, що справа в індивідуальних особливостях і фізичному стані тіла, яка могла якимось чином активувати діяльність мозку.

Проте автори дослідження застерігають від широкомасштабних висновків через малий розмір вибірки та неможливість запитати у померлих людей, чи справді вони щось відчували перед смертю. У майбутньому науковці планують повторити експеримент уже в лабораторних умовах за допомогою імітації передсмертного досвіду у піддослідного добровольця.

Також нагадаємо, що частота в середньому віці понад 75 за хвилину подвоює ризик ранньої смерті, а понад 90 – потроює: як «читати» пульс.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
ФОТО: ілюстративне / Вікіпедія
У Молдові фермерам дозволили вирощувати промислові коноплі
1 хв на прочитання37 хвилин тому
ФОТО: ілюстративне
Погода здивує: синоптики прогнозують аномальний грудень
1 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: Україна й Азербайджан підписали Меморандум про співпрацю у питаннях захисту довкілля / Міндовкілля
Україна та Азербайджан поглиблюють співпрацю у питаннях захисту довкілля
1 хв на прочитання2 години тому
Каспійський тюлень. Зображення згенеровано ШІ
На берег Каспійського моря викинуло майже 2 000 мертвих тюленів — ось що відомо про причини смерті
1 хв на прочитання3 години тому
День гуманного суспільства: що передбачає ініціатива?
4 хв на прочитання3 години тому
Міндовкілля відновить систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів
2 хв на прочитання4 години тому
Україна інтегрується до міжнародної системи боротьби з ННН-рибальством
1 хв на прочитання5 годин тому
Шашлик у томатному маринаді — можна готувати як на мангалі, так і в духовці чи на грилі
1 хв на прочитання6 годин тому