Догори
Дати відгук

Науковці довели: щастю можна навчитися за допомогою простих щоденних звичок

Дослідження у сфері нейронауки поведінки показують, що кожен може підвищити свій рівень щастя.

4 хв на прочитання08 Травня 2025, 15:15
Як стати щасливішим: поради нейронауковців Як стати щасливішим: поради нейронауковців
Поділитись:

Якщо ви вважаєте, що бути щасливішою людиною – це не ваша доля, поведінкова нейронаука має переконливі аргументи, які можуть змінити вашу думку. Доктор філософії Елісса Епель, професор та заступник голови кафедри психіатрії Каліфорнійського університету в Сан-Франциско та автор книги "Рецепт від стресу: сім днів до більшої радості та легкості", стверджує: "Ми маємо більше контролю над своїм щастям, ніж думаємо. Ми можемо взяти кермо у свої руки та відкрити для себе, що ми можемо зробити вже зараз – невеликі речі, які можуть підвищити відчуття радості чи задоволення".

Дослідження доктора Епель показують, що незалежно від нашого вродженого темпераменту чи зовнішніх обставин, ми можемо стабільно підвищувати відчуття благополуччя. Згідно з результатами проєкту "The Big JOY Project", всесвітнього наукового дослідження, співавторкою якого є Епель, ключ до щастя лежить у силі звичок, а саме – мікрозвичок. Це невеликі, практичні, щоденні дії та заняття, які легко впровадити в життя.

Свідоме прийняття позитивних звичок та уважне спостереження за їхніми приємними наслідками активізує систему винагороди нашого мозку. "Коли поведінка викликає позитивну емоційну реакцію, ми, ймовірно, запам'ятаємо це і повторимо знову, – каже Епель. – Усвідомлення того, як щось змушує нас почуватися добре, може допомогти нам розвинути нові позитивні звички". При постійному та відданому виконанні ці мікрозвичок можуть фактично переналаштувати наш мозок на більш позитивне сприйняття світу. Ось декілька простих дій, запропонованих проєктом "The Big JOY Project", які ви можете почати виконувати вже сьогодні:

  • Робіть 5 щоденних вчинків доброти. Подумайте про те, як подарувати комусь радісну мить. Надішліть другу смішне повідомлення, зателефонуйте дідусеві, напишіть позитивний коментар в Instagram, підніміть сміття, пригостіть швейцара кавою. Великі жести тут не потрібні.
  • Зосередьтеся на вдячності. Записуйте, промовляйте вголос або думайте про те, за що ви вдячні, одразу після пробудження. Складіть список речей, за які ви вдячні, великих і малих. Вдячність – це протиотрута від стресу.
  • Щодня бувайте на природі. Виходьте на вулицю щодня, щоб природне світло, звуки, запахи та навколишнє середовище знижували ваш стрес і піднімали настрій. Відкрийте всі свої відчуття та усвідомлено рухайтеся.
  • Переосмислюйте негативні події, щоб знайти позитивний бік. Неприємності трапляються. Визнайте біль, незручність, гнів, але потім спробуйте знайти користь у щоденній рутині, щоб змінити свою перспективу.
  • Радійте позитивним подіям інших. Активно слухайте історії про те, що добре відбувається в житті ваших близьких. Будьте присутніми та уважними до їхніх радостей.
  • Часто стверджуйте свої найважливіші цінності. Якщо наші дії та життєві рішення не відповідають нашим глибинним цінностям, нещастя не забариться. Нагадуйте собі про найважливіше для вас у світі та перевірте, чи живете ви відповідно до цього.
  • Відпустіть гнів через співчуття. Замініть негативні емоції співчуттям, щоб розвинути емпатію, не заперечуючи факту, що вам було боляче.
  • Виховуйте почуття благоговіння. Дослідження показують, що відчуття благоговіння (коли ми бачимо неймовірний пейзаж, чуємо дивовижну музику або тримаємо на руках новонародженого) виводить нас із повсякденних турбот і дає відчуття причетності до чогось більшого.
  • Уявіть себе найкращою версією у стосунках. Подумайте про своє ідеальне сімейне, романтичне та соціальне життя. Опишіть, як би ви хотіли взаємодіяти з партнером, дітьми, батьками чи друзями.
  • Робіть перерву на самоспівчуття. Коли ми переживаємо труднощі чи стрес, самокритика лише посилює біль. Замініть її самоспівчуттям, керуючись порадами дослідника самоспівчуття Крістін Нефф.
  • Проводьте цифрову детоксикацію. Щодня намагайтеся хоча б півгодини провести без своїх гаджетів або видаліть програми, які бездумно забирають ваш час. Зменшення часу перед екраном дозволяє нам присвятити час дійсно важливим заняттям і бути більш присутніми.
  • Бачте гумор у житті. Гумор підвищує рівень нейромедіаторів, що викликають відчуття щастя, та зменшує фізіологічну реакцію на стрес. Записуйте протягом тижня три смішні речі, які ви почули, побачили чи зробили протягом дня.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Фото: Housegardens.cranbrook.edu
Ваш дзен-сад: ідеальний куточок для йоги та відпочинку
2 хв на прочитаннягодина тому
Фото: Lizthachmw.com
Фруктові дерева та ягідні кущі як елементи ландшафтного дизайну — кілька ідей
2 хв на прочитання2 години тому
Розтрата 22 млн грн в "Укрзалізниці": у Вінниці викрили керівництво філії
У Вінниці керівництво філії "Укрзалізниці" підозрюють у розкраданні 22 млн грн на зарплатах
2 хв на прочитанняВчора
Податок на собак у Чехії: скільки платити українцям та хто звільнений
Податок на собак у Чехії: скільки платити, як зареєструвати улюбленця та уникнути штрафів
2 хв на прочитанняВчора
Суд повернув Житомирській облраді 151 га лісу, який незаконно оформила на себе Звягельська міськрада
1 хв на прочитанняВчора
Енергія Місяця в Овні надихає на рішучі дії - гороскоп на 17 липня 2025 року
4 хв на прочитанняВчора
Верховна Рада проголосувала за відставку прем'єра Дениса Шмигаля та всього уряду
1 хв на прочитанняВчора
На лиманах Одещини та Миколаївщини зафіксовано масову загибель риби
1 хв на прочитанняВчора