Догори
Дати відгук

Науковець про глобальне потепління: Україна вже в зоні катастрофи

За прогнозами, наслідки глобального потепління для світової економіки можуть бути катастрофічними ― до 20 % падіння світового ВВП. В Україні за найгіршого сценарію ― до 50 %.

3 хв на прочитання19 Березня 2021, 15:32
Фото: Макс Требухов Фото: Макс Требухов
Поділитись:

У Паризькій кліматичній угоді зазначено, що до 2100 року людство не повинно допустити підвищення середньорічної температури на планеті більш ніж на 2 ℃, а ще краще ― на 1,5 ℃. Після перевищення цих значень запустяться незворотні процеси.

Поточна ціль, яку Україна озвучила на міжнародних кліматичних переговорах у 2017 році в Бонні ― не перевищувати зростання викидів на 40 %. Це визначили як «критично недостатній» внесок,  ідеться в матеріалі lb.ua.

За словами Сергія Степаненка,  ректора Одеського державного екологічного університету,  учасника експертних груп ООН, керівника профільних груп  у МОН, є три головні загрози для людства:

  • разом із підвищенням температури атмосфери нагрівається і Світовий океан, що є головним поглиначем CO2 на планеті: за певних умов він узагалі може почати викидати газ назад в атмосферу;
  • підвищення температури у Північному Льодовитому океані: на шельфі материків, що він омиває, є багато нафти та газу ― вони перебувають у вигляді підмерзлого желе і внаслідок потепління желе розтане,  збільшиться кількість парникових газів, температура підвищиться;
  • танення вічної мерзлоти на півночі Євразії: просідання розталої вічної мерзлоти загрожує цілим територіям, тала мерзлота перетворюється на болото, що викидає метан ― потужний парниковий газ. І цей механізм знову підсилює сам себе. 

«Якщо чесно, років 10 тому я розповідав студентам, що Україна — одне з благословенних місць, де зміни клімату будуть мати найменший вплив. Я був упевнений, що нам пощастило. Але останні п’ять років показали: Україна потрапляє в зону найбільших змін клімату в Європі. Якщо загалом по Землі температура в середньому минулого року була вища на 0,96 ℃ від кліматичної норми, то в Україні ― на 2,7 ℃», — зауважив науковець. 

За словами Степаненка, Україна вже в зоні катастрофи.  Всі процеси в атмосфері стають більш інтенсивними: зливи та снігопади ряснішають, більш різко змінюється погода, почастішали різкі перепади температури, град стає все більшим, шквали вітру посилюються.

Науковець нагадує, що про зміни клімату свідчать зміни у погоді. Кліматична зима наступає наприкінці грудня, а в Одесі ― й наприкінці січня, хоча раніше морози починалися в листопаді. Натомість кліматична весна коротка, стає відразу спекотно. Влітку щороку накочуються хвилі спеки, коли повітря має високу температуру й високу вологість ― раніше таке бувало рідко. Почастішали смерчі, що колись були аномалією. 

До слова, глобальне потепління викликало найбільші посухи в Україні та Європі за останні 2000 років. За словами дослідників, хвилі тепла мали руйнівні наслідки, викликаючи ранню смерть тисяч людей, знищуючи посіви та провокуючи лісові пожежі.

Ми також писали про те, що  катастрофа поруч: глобальне потепління зробить тропіки безлюдними.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.