Стрес — це відповідь організму на раптові зміни довкола, коли він вирішує, що щось загрожує безпеці чи комфорту. Це наша захисна реакція: спочатку вмикаються компенсаторні механізми, але якщо стрес тривалий, компенсаторні механізми виснажуються і страждають мало не всі системи нашого організму — серцево-судинна, імунна та травна, пояснює лікар-невролог Євген Скрипник.
Американські вчені Холмс і Рей розробили шкалу, за якою можна оцінити ступінь тиску на психіку тієї чи іншої життєвої ситуації.
Відповідно до цієї шкали:
Однак невролог поспішає заспокоїти: стрес помірної сили не є небезпечним для нашого здоров’я, він мобілізує організм на самозахист, на адаптацію до нової ситуації, спонукає людину бути більш активною і навіть може бути корисним. А ось якщо стрес перевершує можливості організму, тоді він може бути руйнівним для людини: у кров починають виділятися певні гормони, змінюється режим роботи багатьох систем організму.
Лікар нагадує, що встановлено прямий зв'язок між стресами і такими захворюваннями, як гіпертонія, виразка шлунку, стенокардія, інфаркт та інсульт.
Поради невролога при боротьбі зі стресом:
Також ми розповідали, як перестати стресувати за допомогою простих дихальних вправ.