Підтримання достатньої кількості рідини в організмі - важливе для нормалізації тиску. Якщо ж у вас гіпертонія, вам з особливою уважністю треба стежити за тим, що ви їсте та п'єте. Адже напої можуть як знижувати, так і підвищувати тиск.
Дослідження показують, що коли баланс рідини в організмі виходить з ладу, це може завдати шкоди артеріальному тиску, спричиняючи його підвищення або різке зниження.
А от звичка пити мало води пов’язана зі збільшенням майбутнього ризику серцево-судинних проблем.
Якщо не любите просту воду, додайте фрукти чи м'яту та трошки льоду.
Буряковий сік містить речовини, які розширюють кровоносні судини, забезпечуючи безперешкодний відтік крові.
Учасники одного з досліджень протягом двох тижнів пили по склянці соку на день. І в результаті їхній тиск наблизився до норми.
Гранатовий сік називають "супергероєм" для здоров’я серця. Завдяки високому вмісту калію та неймовірному вмісту антиоксидантів варто випити скляночку, щоб знизити кров’яний тиск.
Дослідження показали, що артеріальний тиск знижується після регулярного вживання гранатового соку.
Цей стародавній напій має антиоксидантну силу, яка може допомогти знизити тиск (навіть якщо він підбадьорює вас завдяки нотці кофеїну).
Один експеримент показав, що регулярне вживання чаю привело до зниження АТ, а зелений чай корисніший за чорний.
Згідно з дослідженнями, люди, які споживали більше трьох порцій молочних продуктів на день, мали на 36% менше шансів мати гіпертонію, ніж ті, хто вживав лише половину порції щодня.
А люди, які обирали молочні продукти з низьким вмістом жиру (і обмежували споживання насичених жирів загалом), мали ще менший ризик.