Догори
Дати відгук

Надміцна деревина за допомогою нанотехнологій - дослідження

Науковці зупинили свій вибір на червоному дубі.

2 хв на прочитання30 Квітня 2025, 23:21
Міцніша за сталь? Американці посилили деревину нанотехнологіями. Зображення: Florida Atlantic University Міцніша за сталь? Американці посилили деревину нанотехнологіями. Зображення: Florida Atlantic University
Поділитись:

Американські науковці з Флоридського Атлантичного університету, Університету Майамі та Окриджської національної лабораторії досягли значного прогресу у підвищенні міцності деревини. Їхня розробка базується на хімічному вдосконаленні лігноцелюлози за допомогою твердих нанорозмірних матеріалів.

Дослідники вивчили мікроскопічну структуру деревини, щоб зрозуміти, як хімічно покращити цей перспективний відновлювальний ресурс, виробництво якого у світі сягає 181,5 млрд тонн щорічно. Старший автор дослідження Вівіан Мерк пояснює, що метою було з'ясувати, чи можна зробити деревину міцнішою за рахунок додавання надміцних нанорозмірних мінералів, не збільшуючи її ваги, вартості виробництва та негативного впливу на довкілля. Після дослідження різних порід деревини, науковці зупинили свій вибір на червоному дубі.

Вченим вдалося отримати феригідрит – природний мінерал оксиду заліза. Для цього вони змішали нітрат заліза та гідроксид калію. Отриманий мінерал був введений у внутрішню структуру деревини. Результатом стала деревина зі значно підвищеною міцністю, яка практично не додала у вазі.

Незважаючи на посилення внутрішньої структури, загальна поведінка обробленої деревини при згинанні або зламі істотно не змінилася. Дослідники вважають, що цей екологічно чистий матеріал може стати ефективною альтернативою сталі та бетону у будівництві будівель, мостів, а також при виготовленні меблів та підлогових покриттів.

Для детального аналізу структури деревини дослідницька група застосувала атомно-силову мікроскопію, що дозволило на нанометровому рівні вивчити її жорсткість та еластичність. Також використовувався метод AM-FM для точних спостережень за змінами внутрішньої структури деревини після мінеральної обробки.

Декан Коледжу інженерії та комп’ютерних наук Стелла Баталама підкреслила важливість дослідження: «Зміцнюючи натуральну деревину за допомогою екологічно безпечних та економічно ефективних методів, наші дослідники закладають основу для нового покоління біоматеріалів, які потенційно можуть замінити традиційні матеріали, такі як сталь та бетон у будівельних конструкціях».

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Чеський політик виступив проти "культу розміру" статевих органів.
Фото: czechia-online.cz
"Перестаньте судити чоловіків за розміром": чеський політик оголився на сцені, щоб зламати табу
1 хв на прочитанняВчора
Розтрата 22 млн грн в "Укрзалізниці": у Вінниці викрили керівництво філії
У Вінниці керівництво філії "Укрзалізниці" підозрюють у розкраданні 22 млн грн на зарплатах
2 хв на прочитанняВчора
Фото ілюстративне
В ресторані Кацуріна кількість постраждалих зросла уже вдвічі
1 хв на прочитанняВчора
Лондонський Музей вагіни.
Фото birdinflight.com
Врятований завдяки пожертвам, або Як Музей вагіни в Лондоні знайшов новий дім
1 хв на прочитанняВчора
Прорив у профілактиці ВІЛ - ВООЗ схвалила препарат з ефективністю понад 99%
2 хв на прочитанняВчора
10 посадовців отримали підозри у розкраданні майже 10 млн грн - Генпрокурор
2 хв на прочитанняВчора
Суд повернув Житомирській облраді 151 га лісу, який незаконно оформила на себе Звягельська міськрада
1 хв на прочитанняВчора
Енергія Місяця в Овні надихає на рішучі дії - гороскоп на 17 липня 2025 року
4 хв на прочитанняВчора