Догори
Дати відгук

На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів

Кожне з гнізд заселене парою птахів, які у сприятливі роки успішно виводять потомство.

3 хв на прочитання18 Червня 2024, 16:58
Пташенята чорного лелеки. Фото: Панчук Олександр. WWF-Україна
Пташенята чорного лелеки. Фото: Панчук Олександр. WWF-Україна
Поділитись:

Рідкісний птах, занесений до Червоної книги України. Охороняється Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES, Додаток ІІ), Боннською (Додаток ІІ) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями. В Україні їх чисельність досягає 400—450 пар. Деградація місць їх гніздування відбувається через вирубування лісів, меліорацію лісових угідь у смузі Лісостепу та через фактор непокою. 

Чорний лелека, змієїд, підорлик малий та журавель сірий — 12 гнізд рідкісних птахів з Червоної книги України взято під охорону на території Філії «Тетерівське лісове господарство» ДП «Ліси України». Цю ініціативу WWF-Україна відповідним розпорядженням наприкінці травня погодили в Київській обласній військовій адміністрації.

Сім гнізд чорного лелеки, три гнізда змієїда, гніздо підорлика малого та журавля сірого були виявлені орнітологом Олександром Панчуком протягом 2016-2023 років та постійно моніторяться й охороняються працівниками Тетерівського лісового господарства і науковцями. Кожне з гнізд заселене парою птахів, які у сприятливі роки успішно виводять потомство.

Ділянки, де виявлені гнізда, мають сприятливі умови для стабільної популяції великих птахів: багато придатних дерев для їх гніздування, розташування близько до кормових угідь. Гнізда чорних лелек розташовані переважно на дубах на висоті 8-18 м, одне з них виявлено на штучній платформі, що була збудована у 2010 році та заселена у 2012 році. Гнізда змієїдів розміщені на соснах на висоті 20-30 м, а підорлика малого — на вільсі на висоті 16 м. Гніздо журавля сірого виявлено на землі у вологому березняку біля річки Таль.

На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів
Журавель сірий. Фото: Панчук Олександр. WWF-Україна

Навколо гнізд перелічених видів передбачено створення колових охоронних зон радіусом не менше 500 м, де діє сезонна заборона для будь-яких лісогосподарських заходів у період із 15 березня до 1 серпня для чорного лелеки та 1 березня - 31 серпня для інших видів, адже важливо не турбувати птахів під час періоду розмноження. У тій частині охоронної зони, яка розташовується ближче 100 м від гнізда (для змієїда — 200 м), діє постійна заборона будь-яких лісогосподарських заходів. Загальна площа створених охоронних зон — 785 га, площа території, де господарські заходи обмежені протягом всього року становить 65,94 га.

Охоронні зони створені за ініціативою WWF-Україна та у співпраці з науковим співробітником Київського зоопарку Панчуком Олександром Сергійовичем, Тетерівським лісовим господарством, Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної військової адміністрації та ДП «Ліси України».

На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів
Пташеня чорного лелеки. Фото: Панчук Олександр. WWF-Україна

Природоохоронні обмеження у межах охоронних зон визначені відповідно до Додатка 2 Порядку створення охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах та Порядку створення охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України. Підставою для скасування охоронної зони є відсутність особин видів, що охороняються, протягом як мінімум 15 років, що підтверджується результатами як мінімум трьох польових досліджень.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.