Мурахи можуть вчитися та проявляти агресію чи миролюбність залежно від попереднього досвіду спілкування — дослідження

3 хв на прочитання4 години тому
Зображення згенеровано ШІ

Королевою треба народитися. Але не все визначено в житті мурах.

Робітник, викидайло чи королева? Мурахи не можуть обирати собі роботу. Королевою треба народитися. Завдання робітників часто варіюються залежно від їхнього віку. Значна частина життя цих комах контролюється гормонами. Це робить ще більш дивовижним те, що відкрили дослідники з Фрайбурга: мурахи навчаються через досвід. Про це розповідає Die Zeit.

Мурахи розпізнають друзів і ворогів за запахом. Якщо виникає конфлікт, вони погрожують своїми потужними клішнями — мандибулами, кусають або бризкають їдкою кислотою. Представники сусідніх «держав», що сильно конкурують між собою, не вагаючись, вбивають один одного. У колоніях чорних мурах (Lasius niger) що ближче сусідство, то більша ворожість.

Команда під керівництвом еволюційного біолога Фолькера Нерінга опублікувала дослідження в журналі Current Biology (Bey et al., 2024). Воно показує: якщо ці мурахи коли-небудь билися з кимось із сусідньої колонії, то запам'ятовують це. Наступного разу, стикаючись із комахою з сусідньої колонії, вони відразу ж реагують агресивніше.

«Ми часто думаємо, що комахи функціонують як запрограмовані машини. Наше дослідження надає нові докази того, що, навпаки, мурахи також можуть вчитися на своєму досвіді й обурюватися», — сказав еволюційний біолог.

Для свого експерименту дослідники дозволили чорним мурахам із різних колоній і відповідним контрольним групам протягом п'яти днів поспіль конфліктувати в лабораторних умовах протягом однієї хвилини кожна. Науковці спостерігали за поведінкою комах.

Якщо піддослідні мурахи мали негативний досвід під час зустрічі, вони реагували більш агресивно при наступній зустрічі з одним із сусідів по гнізду свого супротивника. Та якщо нові знайомі по сусідству справляли миролюбніше враження, мурахи також залишалися більш розслабленими під час подальших зустрічей із сусідами з тієї ж колонії. Таким чином, комахи також робили висновки про поведінку інших членів сусідньої колонії за поведінкою окремих особин.

Чорні мурахи реагують на членів інших колоній тим агресивніше, що більше вони генетично відрізняються від їхньої власної. На додаток до біохімічних особливостей, очевидно, відіграє роль і їхній власний досвід навчання.

«Найцікавіше те, що ці мурахи запам'ятовують досвід бійок і відповідно адаптують свою поведінку», — сказала дослідниця мурах Сюзанна Фойцик. Методологічно робота була добре виконана. Результат є ще одним доказом того, що мурахи можуть вчитися.

Дослідниця могла спостерігати подібне явище під час набігів мурах-водіїв (Behavioural Ecology: Kleeberg et al., 2014). Нападники часто шпигують за чужими гніздами господарів, перш ніж напасти на них і викрасти робочий розплід. Однак така розвідка не залишається непоміченою.

«Коли починається напад, жертви виявляються більш стійкими, тому що змогли підготуватися і розпізнати работорговців», — говорить експерт Фойцик. Дослідження ізраїльського колеги також показало здатність до навчання мурах, які змогли запам'ятати шлях через лабіринт протягом двох тижнів.

І мурахи можуть набагато більше: деякі види навіть розробляють власні ліки. Через те, що ці комахи зачаровують багатьох людей, дехто навіть тримає їх як домашніх улюбленців.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: