Міжнародний розвантажувальний день: просто їсти менше чи поголодувати?

3 хв на прочитання05 Січня 2025, 07:24
Зображення згенеровано ШІ

Ця дата ніби спеціально вибрана для того, щоб допомогти пережити затяжні січневі застілля.

У світі 5 січня відзначають Міжнародний розвантажувальний день. Ця дата ніби спеціально вибрана для того, щоб допомогти пережити затяжні січневі застілля. Відзначати свято просто — достатньо сьогодні їсти якомога менше та тільки легку здорову їжу.

Дієтолог-нутриціолог Лора Філіппова перераховує ефекти розвантажувального дня:

Лікар наголошує, що такий день легко практикувати — він не голодний. Лора Філіппова радить базовий варіант розвантажувального дня: гречка + кисломолочний напій + олія. До цього набору можна додати зелень, спеції, інші види жирів (оливки, авокадо, горіхи, насіння, хумус). Важливо — кефір або йогурт НЕ знежирені, а середньої жирності.

«Три прийоми їжі однакові у базі. Корисно і смачно буде змінювати саме джерела жирів в порціях на день. Рослинні варіанти краще», — радить дієтолог.

А якщо підійти до ідеї «розвантажитися» радикально й не їсти зовсім?

Практика одноденного голодування раз на тиждень — це не новий тренд, а метод, що має як наукове підґрунтя, так і багатовікову історію в релігійних і культурних традиціях. Що ж насправді відбувається з нашим тілом, коли ми раз на тиждень відмовляємося від їжі на 24 години?

1) Активація процесу аутофагії

Через 12-16 годин без їжі в організмі запускається процес аутофагії — клітинного «прибирання». Пошкоджені білки та старі клітини розщеплюються, а їхні компоненти використовуються для відновлення й енергетичних потреб. Цей процес вважається важливим для профілактики старіння та розвитку хронічних захворювань.

2) Зниження рівня інсуліну

Під час голодування рівень інсуліну в крові знижується, що дозволяє організму ефективніше спалювати жирові запаси. Це може допомогти в контролі ваги та поліпшенні чутливості до інсуліну, що важливо для профілактики діабету 2 типу.

3) Відпочинок для травної системи

24 години без їжі дають змогу шлунково-кишковому тракту «перезавантажитися». Організм не витрачає енергію на перетравлення їжі, і це дозволяє органам травлення ефективніше відновлюватися.

4) Психологічний ефект

Одноденне голодування — це не лише фізіологічний процес, а й емоційний виклик. Воно допомагає краще усвідомити свої харчові звички, контролювати апетит і уникати емоційного переїдання.

5) Вплив на мозок

Дослідження показують, що короткочасне голодування може стимулювати вироблення нейротрофічного фактора мозку (BDNF), який підтримує здоров'я нейронів, покращує пам'ять і концентрацію уваги.

Але є й застереження:

Отже, раз на тиждень відмова від їжі може мати позитивний вплив на здоров'я, якщо до цього підходити розумно та враховувати індивідуальні особливості організму. Тому перш ніж впроваджувати таку практику, краще проконсультуватися з лікарем або дієтологом.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: