Коли можна починати копати молоду картоплю і як це найкраще зробити: городники діляться лайфхаками

5 хв на прочитання09 Липня 2023, 00:44
П’ять міфів про картоплю: вся правда про користь овоча

Залежно від кліматичних умов, сорту картоплі та періоду посадки може змінюватися час цвітіння і дозрівання бульб.

Визначити точний час, коли потрібно починати копати картоплю, не до снаги і досвідченим городникам, оскільки існує низка обставин, які можуть вплинути на терміни збору врожаю. Залежно від кліматичних умов, конкретного сорту картоплі і періоду її посадки може змінюватися час цвітіння і дозрівання бульб. Так, готовність картоплі до збору визначається тільки після уважного огляду зовнішнього вигляду коренеплоду й оцінки стану ґрунту. Агрономічна практика на території нашої країни показує, що відповідний час для збору врожаю картоплі можна обчислити, опираючись на деякі чинники. Про це розповідає «Бабусин сад».

Коли ж можна «шкрябати» молоду картоплю:

Існує кілька «зовнішніх» чинників, за якими можна визначити, що молода картопля вже готова до того, щоб почати її копати.

Зовнішній вигляд картопляних бульб. Після того як молода картопля пройшла етап бутонізації — встигла зацвісти, через деякий час починають з’являтися бульби. По досягненню ними розміру 5 см уже можна замислюватися про копання картоплі.

Важливо вчасно встигнути викопати молоду картоплю, не пропустивши той момент, коли коренеплід перейде вже в стадію звичайної картоплі.

Цікаво, що смакові якості картоплі можуть залежати від конкретно застосовуваних методів догляду за культурою — вибору типу підживлення і мінерального добрива, захисних засобів від шкідників, режиму й інтенсивності поливу, чистоти води, а також температурних умов ґрунту. Важливо також вчасно підкопувати картопляні грядки, спостерігаючи за зміною стану рослин і ґрунту.

У період цвітіння картоплі необхідно провести приблизну оцінку часу, скільки буде потрібно почекати, щоб почати підкопувати грядки. Зазвичай часовий проміжок від моменту, коли картопля зацвіла, і до її підкопування становить 14-20 днів. За зовнішнім виглядом, підкопавши картоплю, можна визначити ступінь врожайності: якщо картоплини виросли до пристойних розмірів, то і результат буде багатим.

Оскільки бульби продовжуватимуть рости протягом 30 днів, важливо під час підкопування картоплі не завдати механічних ушкоджень насадженням. Так, підкопувати картоплю рекомендується з боків від гряди.

Садівнича практика неможлива без здійснення помилок — зайвий поспіх або, навпаки, затягування. Одна із помилок може призвести до порушення присмаку картоплі після її приготування чи зміни консистенції страви до водянистості. Але тільки досвідченим шляхом, методом проб і помилок можна досягти гарного результату в справі вирощування і викопування молодої картоплі.

Стан картопляних бульб. Готовність молодої картоплі до збору можна визначити, викопавши один картопляний кущ з грядки. Розмір і кількість бульб вкажуть на ступінь готовності коренеплоду до початку збору.

Городники радять підходити до вибору першого кущика для викопування методом оцінки стану ґрунту — якщо верхній земельну шар гребеня грядки потріскався, то це вказує на готовність бульби до збору. Таке відбувається внаслідок «розсовування» картоплиною в процесі її зростання наверненого зверху пласта ґрунту, утворюючи тріщини.

Якість щільності й товщини шкірки картоплі також може вказати на готовність коренеплоду до викопування. Влітку картопляна «шкурка» виявляється в меншій мірі твердою. Але від різновиду сорту, шкірка може «проявляти» себе по-різному — лущитися при терті чи зберігати свою щільність. Тому, спираючись на цей показник, можна оцінити лише кілька картопляних кущиків.

Стан рослини по її надземній частині. Характерним показником готовності молодої картоплі до її викопування є пожовкле й підсохле листя. Однак варто враховувати той фактор, що зміни кольору стебел або їх всихання може відбуватися і з низки інших причин, наприклад, при надмірному вмісті в ґрунті азоту.

Не рекомендується також спиратися на цю ознаку як основну, оскільки картопляні грядки часто висаджують з різних сортів, а це значить, що цвітіння та визрівання коренеплодів відбуватиметься в різний час.

Так, досвідчені городники радять не чекати, коли бадилля повністю висохне — потрібний відсоток в’янення становить сьому частину від усієї посадки. Якщо занадто «затягнути» з викопуванням бульб, то можна отримати тьмяну і м’яку картоплю, яка «чекала» термінів свого збору в умовах браку вологи.

Викопування молодої картоплі варто здійснювати поступово, витягуючи бульби декількома партіями.

Як правильно копати молоду картоплю?

Щоб мінімізувати пошкодження картопляних бульб при викопуванні, необхідно при скошуванні бадилля видалити з грядок бур’яни. Такий підхід дозволить зробити ряди більш «чіткими», а залишки рослинності вже не будуть заважати процесу збору картоплі.

Бадилля варто обрізати, залишивши інтервал в 10 см від стебла, потім зачекати один день або кілька діб перед початком роботи з лопатою. Такі залишки у вигляді «пеньків» допоможуть більш точно орієнтуватися з положенням куща, а залишкові речовини за цей час додатково «підживлять» бульби картоплі. Скошування надземної частини рослини також зменшує ризики можливого зараження картопляних бульб.

Але необхідність у попередньому скошуванні рослинності не є обов’язковою, якщо територія городньої ділянки не надто велика. Якщо ж зона висадки картоплі сягає декількох соток, то для видалення бур’янів і викопування бульб краще скористатися не звичайними інструментами — лопатою і вилами, а залучити для такої роботи мотоблок.

Важливо! Вкрай не рекомендується залишати стеблинки і листя на території поля чи скидати «відхідний» матеріал в компостну яму. Ці методи «утилізації» можуть несприятливо позначитися на якості ґрунту для майбутніх посадок картоплі, провокуючи виникнення зараження землі і поширення по ґрунті інфекційних захворювань.

Також ми наводили поради для гарного врожаю картоплі.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: