Кардіолог розповідає, кому категорично заборонено вживати аспірин

4 хв на прочитання02 Січня 2022, 14:10

Попри те, що це «чарівний» препарат, його потрібно застосовувати дуже обережно.

Кардіологічний аспірин уже кілька десятків років є одним із найчастіше призначуваних препаратів у світі. Щорічно він рятує мільйони життів по всій планеті. Здавалось би, його варто призначати всім поспіль після 40, щоб уникнути інфарктів чи інсультів. Але лікар-кардіолог Анна Солощенко розповіла про кілька моментів, через які «аспірин не можна призначати направо і наліво».

1. Аспірин працює лише там, де є атеросклеротичні бляшки, які є причиною більшості інфарктів та інсультів. Кожна бляшка складається з жирового ядра та сполучнотканинної кришечки, яка його прикриває. Під впливом дуже різноманітних факторів, зокрема наявності запалення в організмі, в кришечці активізуються спеціальні короїди — металопротеїнази, які досить швидко роз'їдають покришку, оголюючи жирове ядро. З крові тут же осідають наші кров'яні пластинки, тромбоцити, тромб швидко росте — і судина повністю перекривається. Ділянка серця або головного мозку, який харчувався цією судиною, відчуває сильний голод, і, якщо судину швидко не відкрити, відмирає. Це і є інфаркт (серце) чи інсульт (голова). Ось у ці процеси можуть втрутитися чари аспірину, пояснює кардіолог. Магія цього препарату полягає в тому, що, по-перше, він не дає тромбоцитам «склеюватися», а по-друге — зменшує активність короїдів (адже має і протизапальний ефект). Тобто якщо бляшок немає, точок прикладання для чарівної палички немає.

«Багато авторів пишуть, що аспірин не підходить для первинної профілактики (здорові люди), але підходить для вторинної (люди, які перенесли інфаркт чи інсульт). Така класифікація має право на життя, але мені більше подобається принцип «є бляшка — потрібен аспірин». Адже у людина за 10 днів до інфаркту бляшка вже була, й аспірин міг спрацювати», — пояснює Анна Солощенко.

Лікар говорить, що знайти бляшки найпростіше за допомогою УЗД судин шиї (іноді ніг) та ЕКГ проби з фізичним навантаженням.

2. Аспірин може подразнювати слизову оболонку шлунку або дванадцятипалої кишки. Це може призводити до загострення хронічних проблем (гастрит, ерозивний гастрит, виразка і навіть шлунково-кишкова кровотеча).

Що ж робити, якщо кардіолог призначив аспірин людині, яка має проблеми з ШКТ? Анна Солощенко радить:

«Так, до цієї схеми входять антибіотики, але нічого страшного в цьому немає, сама бактерія набагато більше зашкодить», — запевняє лікар.

«Лікування ніколи не повинно бути небезпечнішим за саму хворобу, тому в кожному конкретному випадку ви з вашим лікарем повинні зважити всі за і проти. Що небезпечніше — призначити аспірин чи не призначати його? У цьому вам допоможе грамотний, продуманий, досвідчений лікар, якому ви довіряєте», — говорить Анна Солощенко.

Також ми розповідали, що 90 % усіх серцево-судинних захворювань можна діагностувати за 10 хвилин — кардіолог.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: