Догори
Дати відгук

Іспанію викличуть до суду за промисел у Західній Африці

Домовленості — під загрозою зриву.

4 хв на прочитання5 годин тому
Найважливіша рибна галузь Сенегалу перебуває на роздоріжжі, оскільки запаси риби скорочуються. Фото: Aureliocira/Wikimedia Найважливіша рибна галузь Сенегалу перебуває на роздоріжжі, оскільки запаси риби скорочуються. Фото: Aureliocira/Wikimedia
Поділитись:

Дві екологічні неурядові організації, ClientEarth та Oceana, подали позов проти іспанського уряду, звинувативши його в нездатності провести розслідування та застосувати санкції до судів під іспанським прапором, які підозрюються у незаконному промислі у Західній Африці. Про це розповідає Euronews.

У позові, поданому в Мадрид, іспанську владу звинувачують у нехтуванні зобов'язаннями щодо контролю за суднами, які, як повідомляється, не раз вимикали системи стеження біля берегів Сенегалу та Гвінеї-Бісау.

Риболовля «в темряві»

В основі судової суперечки лежить використання автоматичних ідентифікаційних систем (AIS). Ця технологія стеження є обов'язковою для всіх суден завдовжки понад 15 м, з нею підтримується безпека та прозорість у рибальській галузі.

Аналіз, проведений некомерційною організацією Global Fishing Watch, показав, що в період з 2020 по 2023 кілька суден під іспанським прапором навмисне йшли в тінь. Одне судно, ймовірно, відключило свою систему AIS більш ніж на рік у цей період.

«Нас спантеличує, чому ці суди відключають сигнали суспільної ідентифікації, йдучи в "темряву" на такі тривалі періоди», — сказав у своїй заяві Нільс Курсі, юрист ClientEarth.

Неурядові організації стверджують, що така діяльність може приховувати незаконну практику, яка своєю чергою загрожує біорізноманіттю, підриває економіку та продовольчу безпеку в одному із найактивніших рибальських регіонів світу.

«Відсутність прозорості може бути пов'язана із шахрайством», — додав Курсі. У 2023 році неурядові організації офіційно звернулися до іспанської влади з проханням розслідувати аномалії із системами AIS. Вони стверджують, що Мадрид відмовився цим займатися, що і спричинило позов.

Іспанська влада парирує, що не має повноважень для вжиття заходів проти громадян чи компаній, які діють за межами вод ЄС, якщо тільки суди не внесені до міжнародного чорного списку. Неурядові організації стверджують, що така позиція суперечить законодавству.

«Закон ЄС прямо забороняє своїм громадянам і компаніям брати участь у незаконному промислі або підтримувати його у будь-якій точці світу», — каже Ігнасіо Фреско Ванзіні, старший радник з питань політики організації Oceana.

Була іспанською, стала африканською

Багато іспанських компаній створюють спільні підприємства з місцевими африканськими партнерами чи перереєструють судна в такі країни, як Сенегал або Гвінея-Бісау, кажуть екологи. Це, пояснюють вони, дозволяє іспанцям отримувати економічну вигоду від багатих рибальських зон Західної Африки, оминаючи правила ЄС. Але хоча формально такі суди діють за місцевими законами, вони все одно належать іспанським компаніям.

Позов екологів подано на тлі зростання уваги до глобальної практики рибальства. І він не перший. У лютому 2025 року кілька НУО подали до суду на уряд Франції за нездатність покласти край донному траленню в морських заповідниках. А минулого року Сенегал отримав від ЄС попередження за нездатність контролювати незаконну рибальську діяльність.

Паралельно деякі країни активізують зусилля захисту природних середовищ життя. Так, у 2024 році Фінляндія та Швеція спільно вели боротьбу з незаконним ловом лосося, а Португалія розширила свої морські заповідники, створивши найбільшу в Європі мережу таких зон.

Скарби Західної Африки

Узбережжя Західної Африки не випадково приваблює іноземних промисловців. Це одна з найпродуктивніших рибальських зон у світі, куди йдуть судна Китаю, Росії, Кореї та ЄС. Прикметно, що іспанці становлять 73 % від загальної кількості іноземних промисловців, які працюють у цій зоні.

Завдяки угодам про партнерство в галузі стійкого рибальства (SFPA) суд ЄС може легально вести промисел надлишків запасів у виняткових економічних зонах в обмін на фінансову компенсацію. Проте зараз ці домовленості — під загрозою зриву.

Угоду ЄС із Сенегалом, яка дозволяла судам ЄС вести промисел тунця та хека, не продовжили після попередження, озвученого Брюсселем у 2024-му. Договір із Гвінеєю-Бісау залишається чинним, дозволяючи судам ЄС вести промисел тунця, креветок і головоногих молюсків, таких як кальмари та восьминоги. Але наскільки він стійкий, залишається незрозумілим.

За даними Міжнародної організації з міграції, прибутки дрібних західноафриканських рибалок за останні роки скоротилися приблизно на 40 %. У Сенегалі, де рибальство опосередковано забезпечує понад 0,5 млн робочих місць, за останнє десятиліття улов риби скоротився на 75 %.

Якщо ClientEarth і Oceana виграють справу, іспанська влада буде змушена провести розслідування з приводу «сірих зон» у рибальстві — і, можливо, розв’язати ці проблеми.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.