Ідеальні для руйнування стратегічних укріплень: Німеччина готує передачу Україні далекобійних ракет Taurus — що про них відомо
Німецькі експерти називають їх «гейм-чейнджером» для України, але у ЗСУ можуть виникнути труднощі в експлуатації.
Уряд ФРН готується офіційно ухвалити рішення про постачання Україні німецько-шведських крилатих ракет Taurus з дальністю дії понад 500 км, повідомляє портал T-Online з посиланням на джерела.
Співрозмовники видання у правлячій Соціал-демократичній партії Німеччини (СДПН) повідомили, що Кабмін незабаром оголосить про постачання. Рішення підтримали у Люфтваффе (ВПС Німеччини). Наразі офіс канцлера Олафа Шольца розробляє рішення спільно із союзниками, включаючи США. Можливо, Taurus постачатиметься разом з американськими балістичними ракетами ATACMS (дальність 300 км), які Україна також запросила у союзників.
Шольц чекає від Міноборони дані про наявність ракет у бундесвері, ризики постачання та можливості цього виду зброї, пише портал із посиланням на джерела в правлячій коаліції ФРН.
Що можуть ракети Taurus і в чому їхня відмінність від Storm Shadow
«Важливі історії» розповідають, що дальність дії Taurus — 500 км. Вони можуть літати на висоті крон дерев поза увагою армії РФ. Ці ракети створені для руйнування аеродромів, складів зброї та промислових комплексів. Маса вибухової речовини — 100 кг, що дозволяє ракеті пробивати бетонні укріплення. У парламентській опозиції ФРН закликали надати ЗСУ ці ракети для перерізання шляхів постачання армії РФ через Крим. Газета Frankfurter Allgemeine називає Taurus «гейм-чейнджер», тобто переломним чинником війни.
Taurus KEPD 350 — крилата ракета повітряного базування, її запускають із винищувачів. Теоретично ці ракети можна кріпити на західні літаки F-16, але терміни початку їх застосування чітко не визначено. ЗСУ вже адаптували свої бомбардувальники Су-24М під британські Storm Shadow, проте Берлін вважає, що в короткі терміни адаптувати так само Taurus не вийде. Крім того, навігаційна система Taurus потребує навчання бійців ЗСУ, однак німецькі експерти зазначають, що навігація в тих самих системах ППО Patriot влаштована ще складніше.
«Зараз це не "гейм-чейнджер" і не панацея, яка сама по собі прискорить просування України», — пише видання Süddeutsche.
Taurus схожі на Storm Shadow та Scalp, але мають велику дальність — 500 км проти 250 км. За тих же габаритів і маси у них сучасніші реактивні двигуни.
За даними T-Online і Süddeutsche, Бундесвер має 600 ракет Taurus, тільки 150 з них у належному і боєготовому стані. Скільки ракет планують поставити Україні — невідомо.
Чому Німеччина змінює позицію щодо постачання зброї
Вперше Україна запросила поставки Taurus під час візиту Володимира Зеленського до Німеччини 14 травня, але влада ФРН послідовно відкидала таку можливість. Берлін (як і Вашингтон у разі постачання ATACMS) побоювався, що Україна «з розпачу» почне застосовувати далекобійні ракети на міжнародно визнаній території РФ. До серпня члени всіх партій правлячої коаліції — соцдемів, «Зелених» і «Вільних демократів» — підтримали постачання ракет. Депутат від СДПН Андреас Шварц закликав владу уникати ситуацій «дежа фю», коли, як у випадку з танками Leopard, канцлер Шольц довго відмовляється від одноосібних рішень щодо постачання, але в результаті їх узгодить.
За даними T-Online, на зміну настроїв вплинуло те, що Україна досі дотримується зобов'язань не бити територією РФ британськими та французькими далекобійними ракетами Storm Shadow та Scalp.
«Україна вірна домовленостям», — сказав один із співрозмовників видання.
Крім того, пише портал, соціал-демократи почали розуміти, що ракети Taurus можуть бути корисні в ситуації контрнаступу ЗСУ, що сповільнився.
«Україна може ефективно застосовувати ракети Taurus насамперед за такими цілями, як командні пункти та добре укріплені склади боєприпасів у тилу», — каже професор Університету бундесвері в Мюнхені Карло Масала.
Також ми розповідали, чи справжній контрнаступ відбувається не на півдні, а в Криму: ось про що можуть говорити останні удари ЗСУ у районі півострова.