Група крові пов’язана з ризиком інсульту — науковці
Людям із «ризикованою» групою крові не слід вживати особливих заходів, крім загальних рекомендацій лікарів.
Інсульт є гострим порушенням мозкового кровообігу. Він настає при закупорці чи розриві судин головного мозку. Порушується кровопостачання великих півкуль, нейрони голодують і гинуть. Інсульт є однією з найчастіших причин інвалідності та передчасної смерті, хоча найчастіше трапляється у людей похилого віку. Однак за наявності проблем із судинами та накопичення бляшок інсульт може відбутися й у людей молодших 60 років. Серед факторів ризику — нездорове харчування та шкідливі звички. Виникнення інсульту провокується атеросклерозом, курінням, гіпертонією, цукровим діабетом, алкоголем, наркотиками, зайвою вагою та малорухливим способом життя.
Однак це ще не все, розповідає лікар Олександра Литкіна.
Нещодавно науковці з Медичної школи Мерілендського університету дійшли висновку, що ризик раннього інсульту частково залежить від групи крові. Дослідники зібрали та узагальнили дані 48 досліджень, присвячених генетичним факторам ризику інсульту. Ці роботи включили дані загалом по 17 тисячах пацієнтів, які пережили таке порушення, та 600 тисячах здорових людей. У пошуках можливих кореляцій між окремими генами та ризиком раннього інсульту вчені звернули увагу на локус AB0 — ділянку дев'ятої хромосоми, що кодує групи крові класичної системи AB0.
Метааналіз показав, що у людей, які пережили ранній інсульт, рідше, ніж звичайно, виявляються носії першої групи крові (0), але частіше — носіїв другої групи (А). Третя група крові (В) частіше, ніж у середньому по популяції, зустрічається у людей, у яких інсульт стався як до, так і після 60 років. Взявши до уваги стать та інші фактори, автори роботи підрахували, що у власників другої групи крові ризик раннього інсульту на 16 % вищий, ніж у носіїв інших груп. А першої групи, навпаки, нижче на 12 %, ніж в інших.
Науковці припускають, що те, що група А несе більший ризик, якось пов'язане з факторами згортання, тромбоцитами, з клітинами, що вистилають судини, і білками, що циркулюють у крові, які беруть участь в утворенні тромбів. Зараз вони мають провести нові дослідження, щоб прояснити механізм, що призводить до підвищення ризику, адже різниця не надто велика, особливо якщо йдеться про інсульт у похилому віці. Тому людям із «ризикованою» групою крові не слід вживати у зв'язку з цим жодних особливих заходів, крім загальних рекомендацій лікарів. Окрім того, існує проблема недостатнього розмаїття вибірки, на основі якої було виконано цю роботу. Дослідження, проаналізовані науковцями, проводили переважно в західних країнах, так що у 2/3 учасників було європейське коріння. Можливо, це теж позначилося на результатах та висновках.
Також ми розповідали, як виявити тихий інсульт: розповідають неврологи.