Догори
Дати відгук

ГНЕУ розкритикувало скандальний закон про примусову вакцинацію

Тепер його доведеться або доопрацювати, або відкликати

3 хв на прочитання07 Жовтня 2020, 20:49
Поділитись:

7 жовтня Головне науково-експертне управління надало свій висновок про законопроєкт 4142 про систему громадського здоров’я. У своєму висновку експерти вказали на низку вад тексту, зокрема найрезонанснішої частини, яка стосується щеплень. 13. Зокрема експерти висловили сумнів у доцільності пропонованого переліку обов'язкових профілактичних щеплень проти 11 інфекційних хвороб.

«На думку Головного управління, є логічним, що вакцинопрофілактика має здійснюватися на підставі дослідження стану інфекційної захворюваності в Україні, тобто, за раціонально розробленим та затвердженим компетентним державним органом календарем профілактичних щеплень, а не встановлюватись законом, як це запропоновано у поданому законопроєкті», – ідеться в тексті висновку.

Експерти зазначили, що в значній частині країн ЄС обов’язкове щеплення запроваджено лише проти однієї чи декількох інфекцій.

«Суттєвою відмінністю між законодавчим регулюванням вакцинації в Україні та країнах Європи є те, що в більшості цих країн вакцинація не є обов’язковою, а національні календарі щеплень мають характер рекомендації. Проте високий рівень щеплення проти рекомендованих інфекцій досягається через довіру до системи охорони здоров’я та низький рівень корупції в цій сфері.

 

Що стосується ситуації в Україні, то відповідно до опитувань рівень недовіри до Міністерства охорони здоров’я України сягає 63 % (станом на квітень поточного року). За рівнем корупції Україна у 2020 році перебуває на 126 місці із 198 країн. Тому підвищення рівня щеплення населення потребує проведення комплексних заходів щодо підвищення довіри до системи охорони здоров’я України та проведення широкої цілеспрямованої просвітницької роботи, наукового обґрунтування основних засад формування переліку інфекцій, у тому числі соціально небезпечних, проти яких передбачається планова імунопрофілактика», – сказано в тексті висновку.

Експерти вважають недостатньо виваженою повну заборону на відвідування закладів освіти дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень. Адже ст. 53 Конституції України гарантує кожному право на освіту, і повна загальна середня освіта є обов'язковою.

Крім того, експерти звернули увагу на те, що Цивільний кодекс України вимагає надавати медичну допомогу фізичній особі за її згодою, і лише у невідкладних випадках, за наявності реальної загрози життю це можна зробити без згоди її або її батьків/опікунів.

«Проте щеплення не підпадає під дію ч. 5 цієї статті, саме визначення цієї медичної допомоги має профілактичний характер», – ідеться в тексті висновку.

Експерти закликають застосовувати більш виважений та диференційований підхід – адже не кожній дитині можна робити усі чи частину щеплень, оскільки внаслідок особливостей стану здоров’я, зокрема ослаблення імунітету, певні щеплення можуть бути небезпечними для її здоров’я або життя. Крім того, дозвіл на відвідування закладів освіти може бути пов’язаний і з фактом наявності/відсутності спалахів інфекційних захворювань.

Окрім того, експерти звернули увагу на те, що в проєкті відсутні положення щодо дієвого правового механізму відшкодування шкоди у разі виникнення поствакцинальних ускладнень, зокрема з вини виробника вакцини. Експерти нагадали про різні підходи до вирішення цього питання в різних країнах. Наприклад, Швеція пішла шляхом страхування пацієнта, а в США діє Національна програма компенсації пошкоджень при вакцинації, у рамках якої протягом 2006-2018 р.р. компенсацію отримала 5151 особа.

В узагальнюючому висновку експерти пропонують повернути законопроєкт на доопрацювання.

Раніше ми розповідали, що у ВР внесли поліпшений законопроект про примусову вакцинацію.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.