«Глобальна червона тривога»: знищення тропічних лісів досягло найвищого рівня з 2002 року
Лісові пожежі стають дедалі більш поширеною причиною вирубування пралісів, хоча й фермери долучаються.

Щорічне знищення тропічних дощових лісів у 2024 році було масштабнішим, ніж будь-коли раніше, з моменту початку спостережень у 2002 році, згідно з дослідженням Інституту світових ресурсів (WRI) та Університету Меріленда, в якому проаналізовано останні дані платформи Global Forest Watch. Основна увага у звіті приділена тропічним лісам, які перебувають під найбільшою загрозою і є особливо важливими для збереження біорізноманіття та поглинання CO₂. Про це розповідає Die Zeit.
За даними експертів, лише у 2024 році було знищено 6,7 млн га тропічних лісів, що приблизно дорівнює площі Панами. Порівняно з 2023 роком це на 80 % більше.
«Такий рівень знищення тропічних лісів є абсолютно безпрецедентним за більш ніж 20 років збору даних. Це глобальна червона тривога», — сказала співдиректорка WRI Елізабет Голдман.
За даними WRI, причиною цього рекордного показника є посилення глобального потепління, спричиненого зміною клімату, що призводить до збільшення кількості пожеж. 2024 рік став найспекотнішим роком у всьому світі з моменту початку ведення метеорологічних спостережень. Згідно зі звітом, лісові пожежі спричинили більше половини руйнувань цього року, вперше витіснивши сільське господарство як найважливіший фактор знищення тропічних лісів. Лісові пожежі призвели до викидів 3,1 мільярда тонн CO₂.
У дослідженні експерти також називають причиною погіршення ситуації в Бразилії, де руйнування регіону Амазонії також нещодавно досягло найвищого рівня з 2016 року. Минулого року лише в Бразилії було знищено 2,8 мільйона гектарів пралісів, дві третини з яких були спричинені лісовими пожежами. Після того, як глава держави Луїс Інасіу Лула да Сілва проштовхнув захисні заходи в перший рік свого нового терміну повноважень, у 2023 році були зафіксовані перші позитивні зрушення у збереженні лісів. Однак, за словами дослідника WRI, цей прогрес наразі перебуває під загрозою через розширення сільського господарства.
Дані, представлені минулого четверга бразильським лісовим монітором MapBiomas, який зафіксував зниження знищення пралісів у Бразилії в 2024 році, суперечать даним дослідження WRI.
Згідно з даними WRI, за останній рік ситуація також погіршилася в таких країнах, як Конго, Демократична Республіка Конго та Болівія. У Болівії, наприклад, значна частина руйнувань також пов'язана з пожежами, багато з яких були влаштовані самими фермерами, щоби звільнити місце для промислових ферм. З іншого боку, в країнах Південно-Східної Азії, таких як Індонезія та Малайзія, захист пралісів покращився.
Історично склалося так, що витіснення тропічних лісів відбувалося переважно через виробництво пальмової олії, сої, яловичини та деревини. Зростання попиту на такі продукти, як авокадо з Мексики чи збільшення вирощування какао і кавових зерен, зокрема, викликає проблеми, тоді як останнім часом спостерігається поліпшення збереження лісів у секторі виробництва пальмової олії.
Більше новин читайте на GreenPost.







