Ерозію шийки матки не варто припікати, бо насправді йдеться про інший діагноз — гінеколог
Звучить загрозливо, та чи насправді ситуація настільки серйозна?
Багато жінок чули словосполучення «ерозія шийки матки». Це звучить загрозливо, та чи насправді ситуація настільки серйозна? Про це розповідає акушер-гінеколог, спеціаліст ультразвукової діагностики Тетяна Бережна.
Вона пояснює, що те, що зазвичай називають ерозією, насправді — ектопія шийки матки.
«Ерозія — це ушкодження слизової оболонки. І зустрічається вона дуже рідко, в основному через механічні пошкодження або гострі запальні процеси. Лікується ерозія досить легко: потрібно просто усунути фактор, що ушкоджує. Тобто прибрали патологічні виділення, обробили піхву — й усе це благополучно загоїлося самостійно, оскільки на слизових вусе гоїться дуже швидко», — говорить лікар.
Гінеколог пояснює, що таке ектопія. Шийка матки та піхва вкриті багатошаровим плоским епітелієм. Він гладкий і рожевий, як щока із внутрішньої сторони. А цервікальний канал, канал шийки матки, вкритий ворсинчастим епітелієм. Він схожий на корінь язика: багато ворсинок яскраво-червоного кольору. Два різні епітелії стикуються на поверхні шийки матки. Червона цятка в цій зоні — і є та сама ектопія. Це абсолютна норма для молодих дівчат. Із віком зона стику переходить до рівня зовнішнього зіва цервікального каналу, а літніх жінок взагалі йде вглиб, і лікарі перестають її бачити.
Але те, що лікарі бачать ектопію, — дуже добре, наголошує Тетяна Бережна. Річ у тім, що саме тут відбуваються усі небезпечні процеси на шийці матки. Наприклад, цю зону дуже «любить» вірус папіломи людини. І якщо починаються якісь патологічні зміни на шийці — наприклад, дисплазія шийки матки, передрак чи рак — то вони трапляються саме в цьому місці. І для лікарів це «бонус»: вони бачать усі процеси і очима, і в кольпоскопі, і за допомогою фарбувальних розчинів, так що виявити захворювання досить легко ще на ранніх стадіях.
А ось коли зона стику йде в канал, лікарі перестають її бачити — й усі патологічні процеси приховані.
«Тому лікувати ектопію тільки через те, що ми її бачимо, не варто, інакше ми самі позбавляємо себе можливості краще та раніше діагностувати можливі проблеми», — говорить лікар.
Гінеколог підкреслює, що сама собою ектопія не є патологією. Її можна усунути, якщо вона заважає жінці. Наприклад, якщо пацієнтку турбують кров'яні виділення під час статевих актів або рясні слизові оболонки при відсутності запалень та інфекцій. А єдиний привід лікувати шийку матки — дисплазія, тобто передракові зміни на шийці, найчастіше пов'язані з вірусом папіломи людини.
Лікар розповідає, що раніше вважалося, що ектопія підвищує ризик розвитку раку, тому її часто припікали. Проте ектопія, навпаки, допомагає виявити багато болячок, а ось припікання найчастіше шкодять здоров'ю.
«По-перше, через них закупорюються протоки слизових залоз, слиз розпирає залозу і на шиї починають формуватися наботові кісти. Доводиться боротися з ними, а це нескінченний процес. По-друге, навіть після щадного припікання на шийці матки формуються рубці. Це сполучна тканина, вона малоеластична і погано тягнеться. Іноді через спалену шийку зовнішній зів цервікального каналу звужується настільки, що складно навіть узяти мазок. І під час пологів така шийка, як правило, дуже погано відкривається. Вона не тягнеться, вона частіше рветься, а після розривів формується рубцева деформація, яку може виправити тільки хірург», — говорить Тетяна Бережна.
Більше новин читайте на GreenPost.